Kamikaze İHA/drone sistemleri modern ordular için tehdit oluşturmaya devam ediyor. 

Irak'ın Anbar Eyaleti'nde bulunan ve ABD ile Irak Silahlı Kuvvetleri tarafından ortaklaşa kullanılan Ain Al Esad Hava Üssü son 3 gün içerisinde dördüncü defa saldırıya uğradı. 4 Ocak'ta iki kamikaze drone saldırısına uğrayan üs, 5 Ocak'ta roketli saldırıların hedefi oldu. 

6 Ocak gece saatlerinde yine İran bağlantılı Şii milisler tarafından fırlatıldığı düşünülen bir kamikaze İHA, Ain Al Esad'daki hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildi. Ancak bu kez ABD güçleri önceki saldırılarda kullanılan Stinger ve C-RAM hava savunma sistemlerinin yerine Raytheon tarafından geliştirilen Coyote anti-drone sistemini kullandı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, kamikaze İHA'nın Ain Al Esad çevresinde bir süre uçtuğu ve ABD güçlerinin gönderdiği Coyote anti-drone sistemi ile imha edildiği görülüyor.  

Saldırılarda kullanılan kamikaze İHA'nın, İran tarafından geliştirilen Shahed-X temelli, Sammad kamikaze İHA olduğu ve karbon-fiber gövdeye sahip olduğu vurgulandı. Saldırının yine İran bağlantılı Haşdi Şabii güçleri tarafından düzenlendiği ve saldırıda kullanılan Sammad kamikaze İHA'nın Bağdat'taki askeri geçit töreninde sergilendiği biliniyor.

Coyote anti-drone sistemi    ,

Kosova’da neler yaşanıyor? Kosova’da neler yaşanıyor?

Arayıcı başlık, radar ve gelişmiş görüntüleme sistemleri ile desteklenen Coyote, düşük maliyetli çözümü ile kamikaze İHA/drone gibi modern hava savunma sistemlerinin engelleyemediği düşman hedeflerini imha edebiliyor.

İlk testleri 2016'da yapılan sistemin sürü halinde kullanıldığı ve Coyote'nin testler dışında ilk kez bir düşman hedefini imha ettiği vurgulandı.