Gelişen teknoloji ile kullandığımız tüm cihazlar giderek akıllanıyor.

Ulaşımdaki popüler tercih olan araçların da akıllı hale gelmesiyle nesnelerin interneti (ınternet of things) yani IoT, yaşamız içerisinde sıklıkla yer alıyor.

Akıllı arabalarda kullanılan IoT teknolojisi, 5G ve otonom sürüş teknolojileri kullanılıyor. IoT teknolojisinin yaygınlaşması ve otonom araçların artışıyla birlikte otomotiv sektörünün hackerların radarında olduğunu aktaran WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, son 3 yılda akıllı arabalara gerçekleşen siber saldırıların %225 artış gösterdiğini belirtti.

Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır! Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır!

Otomotiv dünyası, son yıllarda IoT teknolojisi ve otonom araçların sıklıkla kendinden söz ettirdiği bir dönemden geçiyor.

Yapılan araştırmalarda araçların gittikçe akıllı hale geleceğini ve beraberinde birçok siber saldırı tehdidi getireceğini gösteriyor.

Birkaç yıl içerisinde otomotiv endüstrisinin siber saldırılara karşı 505 milyar dolar kaybedebileceği de öngörülüyor.

Upstream’in gerçekleştirdiği son araştırmaya göre 2018 – 2021 yılları arasında akıllı araçları hedefleyen siber saldırı yoğunluğu %225 artış gösterdi.

Raporu değerlendiren Yusuf Evmez, en önemli saldırı kategorilerinin başında verilerin gizlilik ihlali (%38), araba hırsızlığı (%27) ve kontrol sistemlerinin (%20) olduğunu aktarırken, IoT ve 5G teknolojilerinin hakim olduğu akıllı araçlardaki en büyük tehdidin yazılım güncellemeleri ya da yeni donanım eklemeleri olabileceğine de dikkat çekiyor.

WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, geçen yıl akıllı araçlara gerçekleşen siber saldırıların %85’inin uzaktan olduğunu ve %40’nın da back-end sunucuları hedeflediğini belirtti.

Bununla birlikte yazılım güncellemesi veya teknolojik değişiklikler ile araç içi sistemlerin hacklenme tehdidine karşı akıllı araç sahiplerini uyardı.

Hackerlar arabaları hackleyebilmek için çeşitli yollar buluyor. Bir aracın anahtarlığını hacklemeyi başarabilen hackerlar, araba çalmak için bir anahtarlığın sinyalini klonlayabiliyor, araçların yerini belirlemek ve kilidini uzaktan açmak, çalıştırmak ve sürmek için de GPS konumlarını kullanabiliyorlar.

Hackerların tüm güncellemeleri bir fırsat olarak gördüğünü belirten Yusuf Evmez, hackerların güncellemeler sırasında oluşabilecek güvenlik açıklarını değerlendirerek araç içi sistemlere zarar verdiklerini belirtiyor ve kullanıcıların araç güncellemelerini bir uzman eşliğinde gerçekleştirmesi gerektiğini söylüyor.

Yusuf Evmez, gerçekleşen teknolojik saldırılar sonucunda araçlardaki uygulamaların çalışamaz hale geldiğini, sistemlerin hasar gördüğünü ve parça değişimine kadar ulaşan boyutlarda kullanıcıları mali kayıplara uğrattığını belirtti.