Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen soru önergesine verdiği yanıttan sonra Almanya hükümeti 1.5 milyar avroluk ihracat yaptığını açıkladı. Açıklanan rakamlar Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine dayanıyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Berlin'in, sadece Suriye'ye silah ve teçhizat satılması fikrine karşı çıkması, Almanya'nın Türkiye'ye yaptığı donanma ihracatını tartışma konusu haline getirdi. Yunanistan, Almanya'nın Türkiye'ye savaş gemisi teçhizatlarının ihracatını durdurmasını istediğini tekrarlamasıyla Doğu Akdeniz'de yaşanan Yunanistan ve Türkiye arasında sondaj krizi ihracat tartışmasına farklı bir boyut kattı. Yunanistan tarafından ThyssenKrupp Marine Systems'e bağlı olarak devam eden altı denizaltının montajı durdurulmak istendi.

Türkiye, Milli Denizaltı Projesi (MİLDEN) kapsamında yerli donanımla inşa etmeyi düşündüğü ve Almanya'dan aldığı altı adet 214 sınıfı denizaltıdan ilki olan TCG Piri Reis'i bu yıl denize indirmeyi planlıyor. Almanya, denizaltılar için ihtiyaç duyulan parçaların ihracatını 2009'da onaylamış ve ihracata 2.49 milyar avroluk Hermes garantisiyle kefil olmuştu.

Almanya'da ise Sol Parti, Türkiye'ye silah ihracatının yasaklanmasını istiyor. Terör örgütü YPG/PPK'ya verdiği destekle bilinen Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, Almanya'nın Türkiye'yi silahlandırmasını Avrupa'yı bölmek ve Yunanistan, Kıbrıs, Fransa ile bir dayanışma içinde olmak arasında tercihte bulunmasını istedi.