banner23

banner24

"ALPİN Projesi'nin temel kavramı insansızlaştırma"

Titra Teknoloji Genel Müdürü Muhammed Selman Dönmez, son dönemde gündeme gelen ALPİN ürünü hakkında açıklamalarda bulundu. Dönmez, "Projenin temel hedefi zaten hem askeri hem de sivil alanda operasyon kabiliyetine katma değer sağlamak." dedi.

26 Aralık 2020, 15:22
"ALPİN Projesi'nin temel kavramı insansızlaştırma"

Titra Teknoloji’nin geliştirmiş olduğu yüksek yük taşıma kapasiteli insansız helikopter ALPİN Projesi'nde sona gelindi. ALPİN Projesi'ni ve Titra Teknoloji'nin işlevini SavunmaTR ekibine anlatan Titra Teknoloji Genel Müdürü Muhammed Selman Dönmez, Titra Teknoloji'nin ilgi alanlarını aktardı.

"İlgi alanlarımızı İnsansız Sistemler ve Akıllı Teknolojiler olarak belirledik"

"Titra Teknoloji aslında 2016 yılında kamu ve özel sektöre bilişim teknolojileri alanında çözüm ve hizmet sunmak amacıyla kurulan SBI Bilişim'in grup firması olarak bu yıl içerisinde kurduğumuz bir teknoloji firmasıdır. SBI Bilişimi’in kurulduğu günden beri hedeflerinden biri de ülkemize faydalı teknolojiler kazandırmak, yeni teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak ülkemize ve milletimize fayda sağlayacak, güç katacak ürün ve çözümler geliştirmekti. Bu kapsamda SBI Bilişim her yıl kazancının bir kısmını ARGE faaliyetlerine harcayarak tamamen öz sermayesi ile belirlediği alanlarda teknoloji geliştirmeye de odaklanmıştı. Bu yıl içerisinde aldığı stratejik reorganizasyon kararı ile savunma ve teknoloji alanındaki çözümlerini tek bir çatı altında toplamak adına Titra Teknoloji kuruldu ve SBI Bilişim altında geliştirilen ilgili tüm yetenek kaynak ve projeler bu firmaya aktarıldı. Titra Teknoloji, ilgi alanlarını İnsasız Sistemler, Akıllı Teknolojiler, Akıllı Sağlık ve Akıllı Şehirler olarak belirlemiştir ve bu alanda çalışma ve araştırmalar yapmaktadır."

"Askeri alanda yaşanan gelişmeler bu platforma ihtiyacı gösterdi"

Yaklaşık 1,5 yıldır devam eden kapsamlı çalışmaların sonunda kullanıma hazır hale gelen yüksek yük taşıma kapasiteli insansız helikopter ALPİN’in test uçuşları başarıyla tamamlandığını aktaran Dönmez, ALPİN Projesinin temel kavramının İnsansızlaştrıma olduğunu vurguladı.

"ALPİN projemizde yaptığımız çalışmayı aslına bakarsanız tam olarak bir teknolojik yenilik olarak ifade etmek doğru olmayabilir. Proje kapsamında çalışmayı en net ifade edebilecek temel kavramın insansızlaştırma olduğunu düşünüyorum. Bu iki aşamalı bir dönüşüm aslında. Öncelikle platformun insansız olarak uçabilmesi için gerekli değişikliklerin doğru şekilde tespit edilip projelendirilmesi gerekiyor. Sonrasında burada kulanılacak teknoloji ve ekipmanları hatta doğru ekipmanları bulup, geliştirip platform üzerinde modifikasyonları yapmak gerekiyor. Biz bu dönüşümde Belarus menşeili bir mühendislik firmasıyla ortak çalıştık. Proje üzerinde çok uzun tartışamlarımız oldu. Planlama ve projelendirme aşaması asıl zaman alan tarafı oldu diyebilirim. En nihayetinde iş ortağımızın da desteği ile başarılı bir çalışma ortaya koyduk. Platform üzerindeki en önemli değişiklik ve hatta en zor olanı ise platformun aerodinamiğini kontrol eden temel kontrollerin tamamen yazılım ve elektromekanik ekipmanlar ile kontrol edilmesi. Döner kanatlı platformlar hatta spesifik olarak helikopter, insansızlaştırma adına zor bir platform. Kontrol algoritmaları oldukça zor. Stabil bir hale getirmesi gerçekten uçan platformlar arasında en zor olanı diyebilirim. Bu zorluğun, bu tarz çalışmaların insansız sektöründe çok fazla yaygınlaşmasının önüne geçtiğini düşünüyorum. Ancak hem pandemi hem de askeri alanda yaşanan gelişmeler bu tarz bir platforma olan ihtiyacı daha da net hale getirdi. Bu dönüşüm bize gösterdi ki kontrolü en zor olan döner kanatlı platformların da stabil şekilde insasızlaştırılması mümkün. Projenin temel hedefi zaten hem askeri hem de sivil alanda operasyon kabiliyetine katma değer sağlamak, tabiri caizse sahada üstünlük elde etmek. Daha önce de ifade ettiğim gibi bu insansızlaştrma sektörde büyük değişimlerin önünü açacak. Envanterde atıl vaziyette var olan platformların dönüşümü gündeme gelecek. Açıkçası proje için herhangi bir devlet desteği almadık. Yatırımı geliştirilmesi ve ayrılan kaynak tamamen firmanın öz kaynağı. Ancak böyle bir platformun en büyük kullanıcısının yine devletimiz olacağını düşünüyorum."

"Sürü teknolojileri geleceğin en önemli teknolojierinden biri olacak"

Sürü Geliştirme Programı'nda yer aldıklarını ifade eden Titra Teknoloji Genel Müdürü Dönmez, sürü teknolojisinin önemine vurgu yaptı.

"Sürü drone'lar yerine biz sürü sistemlerini tercih ediyoruz. Drone'lar sürü içerisinde özel bir alan. Bizim ise çalışmamız jenerik bir yapı oluşturarak hibrit sistemleri bir arada yönetebilmek. Bu amaçla aslında hem sabit kanat hem de döner kanatlı insansız hava araçlarının sürü algoritmaları ile yönetimi ve müşterek operasyon kabiliyeti kazandırılması üzerinde çalışmalarımız var. Savunma Sanayi Başkanlığımızın başlatmış olduğu Sürü Geliştirme programının da içerisindeyiz. Değerlendirmeye alınan firmalar arasında ilk fazı geçen birkaç firmadan bir tanesiyiz. Sürü teknolojileri geleceğin en önemli teknolojierinden biri olacak. O yüzden bu tarafa çok yatırım yapıyoruz. Biz var olan stabil bir platformu aldık ve insansızlaştırdık. Bu platforma kullanıcının ihtiyacına göre farklı yetenek ve özellikler, tabi teknolojinin el verdiği sınırlar içerisinde, eklenebilir. Bunun yanında kullanıcının istediği farklı platformlar üzerinde de bu çalışmalar yapılabilir."

"Bu tarz projelere girişmek büyük bir cesaret gerektiriyor"

Tüm olasılıklı senaryolar için hazırlıklı olduklarını söyleyen Titra Teknoloji Genel Müdürü Muhammed Selman Dönmez, ayrıca girişimcilere de tavsiyelerde bulundu.

"Platform CH-7 diye bilinen ve oldukça yaygın kullanılan bir platform. Ticari olarak rahatlıkla erişilebilen bir platform. Ancak malum günümüzde hiçbir şeye olmaz gözüyle bakmamak lazım. Bizim tüm olası senaryolar için hazırlığımız var diyebilirim. Seri üretimden kastımız mevcut platform ile devam etmekle birlikte yıl sonunu hedefliyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımız devam ediyor. Ancak insansızlaştırma vurgusuyla tekrar farklı bir platform üzerinde çalışma yapmak ise kastımız buna deyim yerindeyse yarın başlayabiliriz. Bu proje aslında benzer tüm projeler gibi ülkemizin kendine olan inancı ve özgüvenine bir katkı sağlıyor. Bu projede çalışan tüm ekibimiz genç ve dinamik mühendislerden oluşuyor. Bu da bu ülkenin geleceğine olan güvenimizin bir göstergesi. Tabi bunun yanında bu tarz bir projeye girişmek büyük bir cesaret gerektiriyor. Ortak vizyon gerektiriyor. Ben bu noktada en büyük desteği ortaklarım Ekrem Ünlü ve Emre Ömer Güler’den aldım diyebilirim. Tüm girişimcilerimize de tavsiye olarak ortak belirlerken veya iş birliği yaparken herşeyden önce vizyon ve hedef birlikteliğini önemsemeleri, teknik konular bir şekilde çözüme kavuşturulur ama idealler ayrı olduktan sonra hedefe ulaşmak imkansızlaşır."