ABD'de sıkça yaşanan ve gündelik hayatı olumsuz etkileyen siber saldırılara karşı alınan önlemler yasalarla genişletilmeye başlandı.

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi parti senatörleri tarafından oluşturulan yasa tasarısı ile önemli endüstri sektörlerindeki şirketler bundan sonra uğrayabilecekleri siber saldırıları 24 saat içerisinde ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı’na bildirmesi gerekecek.

The Washington Post tarafından yapılan habere göre yasa tasarısında, uğradıkları siber saldırıları devlete bildirmesi istenecek sektörlerin içerisinde enerji, ulaşım, telekomünikasyon ve acil durum servisleri de dahil olmak üzere bir düzine sektörün olacağı düşünülüyor.

Yakın zamanda yaşanan fidye yazılım saldırılarının olumsuz etkileri siber saldırılara karşı duyulan endişeleri artırdı. Yaşanan siber saldırıların hedefinde; yakıt boru hattı, okullar, hastaneler ve işlenmiş gıda şirketleri gibi insanların hayatına doğrudan etkide bulunabilecek ağlar bulunuyordu.

STM'den "ChatGPT" uyarısı STM'den "ChatGPT" uyarısı

Şirketlerin devlete saldırıyı bildirmek için 24 saate sahip olması nedeniyle, saldırıdan tam emin olmadan rapor hazırlamak zorunda kalacağı ve bu durumun karmaşık sonuçlar doğurabileceğini düşünenler de bulunuyor.