banner23

banner24

Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev: "Dağlık Karabağ'da işgale son vereceğiz"

Azerbaycan milletvekili ve Karabağ bölgesinde askerlik yapmış olan üsteğmen Nagif Hamzayev SavunmaTr ekibine, Azerbaycan’da sıcak bölgede neler yaşandığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

29 Eylül 2020, 13:17
Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev: "Dağlık Karabağ'da işgale son vereceğiz"

Dünyanın gözü Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalarda. Azerbaycan Milletvekili ve üstteğmen olan Dr. Nagif Hamzayev, Azerbaycan'ın Tovuz bölgesinde Ermenistan ile yaşanan çatışmaları ve sıcak bölgede neler yaşandığını anlattı. SavunmaTr için verdiği röportajda, uzun zamandır Ermeniler tarafından devam eden provokasyonların ardı arkası kesilmediğini hatırlattı. Hamzayev bu noktaya nasıl gelindiğini şu sözleri ile özetliyor: “Bildiğiniz gibi 30 yıla yakın bir süredir Azerbaycan toprakları Ermeniler tarafından işgal olmuştur ve bu biz Azerbaycan olarak yıllardır sulh istemiş, Azerbaycan- Kafkasya’da bir daha gerilimin olmasını istememişizdir. Büyük güçlerinde desteğiyle bu sorunun masada konuşularak çözülmesi taraftarı olmuşuzdur. Ancak Ermeniler bugüne kadar barıştan yana olmadı, defalarca anlaşmaları bozdular ve defalarca Azerbaycan’a karşı hücum yaptılar, tahribatlar gerçekleştirdiler.”

“Ermeni teşkilat grubu Azeri topraklarına Karabağ’dan girerek sivil halkı hedef aldı”

Azerbaycan milletvekili ve üstteğmen Nagif Hamzayev, “2020’nin Temmuz ve Ağustos aylarını hatırlayacak olursanız, bu aylar içinde Tovuz bölgesinde yeniden tahribat yaptılar ve Azerbaycan’ın en büyük petrol hatlarının geçtiği Tovuz bölgesinde, Azerbaycan topraklarında tahribat yapmak istediler. Biz bu tahribatın karşısında durduk ve geri çekilmek zorunda kaldılar. Yine Ağustos ayında Ermenilerin teşkilat grubu, yeniden Azerbaycan topraklarına Karabağ tarafından girerek terör estirmeye çalıştı ancak bizim askerlerimiz onları esir aldı ve bu terör saldırısına karşı kendimizi savunduk.” şeklinde yaşananları özetledi.

Ermenistan, Karabağ bölgesine PKK-YPG’li teröristleri mi getiriyor?

“PKK-YPG’li Ermeni asıllı teröristlerin, İran üzerinden dağlık Karabağ’a göçünün bilgisi verildi. Bütün dünyada olan hukuk yasalarına aykırı bir adım, ama maalesef Ermeniler bunu da yaptılar. 24 Eylül 2020’de Birleşmiş Milletler toplantısında, Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev, dünya liderlerine bir çağrı da bulundu. Ermenilerin yaptığı yasadışı işler ve tahribattan dolayı, Azerbaycan topraklarını işgal ettiklerini bildirdi. Bu bölgede yaşanabilecek gerginlikten Ermenileri sorumlu tuttu.  Bu konuşmadan 3 gün sonra 27 eylül 2020’de Ermeniler maalesef yeniden Azerbaycan topraklarını, köyleri ateş altında tutmaya başladı. Çok sayıda insanımız, vatandaşımız yaralandı, köyleri hasar gördü. Sabrımız tükenmişti. Ermenilerin bu yaptıklarından sonra ordumuz direk hücuma geçti ve Ermeni işgalinden azat etmek için tatbikatlara başladık. Şu anki gelinen durumda, işgal altında olan çok sayıda köylerimiz, Ermenilerden geri alındı ve çok önemli stratejik zirveler ordumuz tarafından Ermenilerden geri alınmıştır. Dağlık Karabağ ve Karabağ toprakları çok dağlık bir arazi. Orada ordumuzun ilerlemesi biraz zaman alacak. Rus haberlerinde gördük ki Ermeniler silahlarını bırakıp kaçıyor, beyaz bayrak kaldırıyor. Ve artık bugünlerde Rus haber ajanslarından izledik ki, Ermeni ordusu, askerleri kaçmasın diye askerine silah sıkmak zorunda kalmış kaçmasınlar diye. Tamamen bu toprakları bırakıp kaçıyorlar, zaten bu topraklar onlara ait değildi.“

“Bugünkü vatan mücadelemizde Türkiye yanımızda”

Nagif Hamzayev, Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin önemine değindi. Hamzayev, iki ülke arasındaki ilişkiyi, 2 devlet 1 millet olarak yorumlamak gerektiğini söyledi. Hamzayev SavunmaTr'a verdiği demeçte, “Azerbaycan ve Türk askerleri zaten birlikte tatbikatlar yapıyorlardı. Bu 2020 temmuz ağustos aylarında Ermeniler tarafından yapılan hücumlardan sonra, Türkiye-Azerbaycan tatbikatları birlikte yapıldı. Bir daha kendi gücünü kanıtlamış oldu. Son günlerde başta sayın Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanlıklar, savunma bakanlığı resmi açıklamalarda bulunuyorlar. Azerbaycan’da ulusal projelerini, enerji projelerini Türkiye üzerinden dünyaya çıkarıyor. Bugünkü vatan mücadelemizde de Türk kardeşlerimiz bizim yanımızdalar. Azerbaycan‘ın başka bir devletin toprağında gözü yok. Türkiye’nin başka bir devletin toprağında gözü yok. Bizim maksadımız işgal altında olan Azerbaycan toprakları, yukarı Karabağ ve onun çevresinde olan 7 ilin azat edilmesidir. Defalarca Ermenilere şans verdik ama maalesef Ermeniler bu şansı doğru değerlendirmediler. O yüzden de Ermeniler bu durumdalar. En kısa zamanda Ermenistan, kendi ordularını durdurması lazım ki daha çok kayıp vermesinler.” şeklinde konuştu.

Hamzayev: “Kendi doğduğum köye gitmek istiyorum”

Ermenistan – Azerbaycan çatışmaları yüzünden köyünden 5 yaşında iken gitmek zorunda olan ve üstteğmen olarak askerliğini Karabağ bölgesinde yapan Azeri Milletvekili Nagif Hamzayev, “Bende kendi doğduğum köye gitmek istiyorum. Bende göçmenim. 5 yaşında çıkmışım o topraklardan. Benim gibi 1 milyon göçmen kendi doğduğu topraklarına gitmek istiyor. Orada yaşamak istiyor. Bizim doğal hakkımız.” dedi.

Ermenistan Azerbaycan'da sivil yerleşim yerlerini hedef aldı. Azerbaycan ordusu saldırıya anında karşılık verdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkede kısmı seferberlik ilan edilmesine yönelik kararı imzaladı. Karara göre Azerbaycan Seferberlik ve Askerlik Devlet Hizmeti, askeri görevli bulunan vatandaşların seferberlik için askere alınmasını ve askeri nakliye konularıyla ilgili tedbirleri hayata geçirecek. Hamzayev, Sonuna kadar savaşacağız derken, seferberlik konusuna açıklık getirdi.  “Biz sonuna kadar savaşacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Aliyev, ordumuz zaten tam olarak bu savaşı yapıyor.  Eskiden ordumuzda olan ve emekli olmuş,üst düzey askerlerimiz de savaşmak için kayıtlarını yaptırıyorlar. Kısmen seferberlik ilan edildi. Bazı askerleri ve üst düzey isimleri askere tekrardan çağırabiliriz ama şu anda böyle bir ihtiyaç yok. Üst düzey zabitlerimiz var. Her ihtimale karşı seferberlik olunmuştur. Yıllardır bu savaşı bekliyoruz. Şehitlerimiz oldu, bize karşı Hocalı soykırımını yaptılar. 10 binlerle şehit verdik. Şehitlerimizin kanı yerde kalmıştı. Cumhurbaşkanımız Aliyev’in komutasında sonuna kadar savaşağız. İşgal altındaki topraklarımızı alacağız.Ermeniler bu savaşı kendileri istediler. Azerbaycan topraklarında Ermenistan topraklarını kurmaya çalıştılar.  Bizim topraklarımız da ikinci bir Ermenistan devleti kurulmasına izin vermeyeceğiz.”

“Tüm ulusal anlaşmalar ve ulusal hukuk bizim yanımızda”

Başta Türkiye olmak üzere,Ukrayna ve Pakistan’ında Azerbaycan’ı desteklediğini hatırlatan Hamzayev, “hiçbir zaman sivillere karşı savaşmadık. Maalesef Ermeniler bizim sivillerimizi ateş altında tutuyor. Biz yalnız elinde silahı olan orduda olan Ermenilere karşı savaşıyoruz. Ermeniler daha fazla kayıp istemiyorlarsa Azerbaycan topraklarından çıksınlar.”

Hamzayev: “Ermenilerin, Azerbaycan topraklarını terk etmeleri lazım”

“İhtiyaç halinde yüz binlerce gönüllü askerimiz var. Bende bir üst teğmenim,askerliğimi Karabağ bölgesinde yaptım. Gönüllü olarak kayıtlarımı yaptırdım. Her an orduya çağırmaları için bekliyorum. Benim gibi yüz binlerce gencimiz bekliyor.  Ama yine tekrarlıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev‘inde söylediği gibi şu an ordumuzda askerimiz ve komuta üyelerimiz var.  Ama zaruriyet olursa biz zabitlerimizi tekrardan çağıracağız. Mevcut olabilecek en modern silahlarımız var. Bunların hepsi ordumuz mevcut. Bizim ordumuzun bütçesi, Ermenistan’ın yıllık devlet bütçesinden daha büyük. Biz kendimiz kendi paramızla ordumuzu bu hale getirdik. Ama Ermenistan’a bu silahları hediye ediyorlar. Uluslararası hukuk bizim yanımızda. Biz 30 yıla yakın sabrettik. Ermenistan ordusu bu savaşı kendileri istedi. Hiçbir şart olmadan Azerbaycan topraklarını terk etmeleri lazım. İşgal olan topraklarımızı sonuna kadar savaşıp, azad edeceğiz.“