Bilgisayar mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisi Elif İnce, lise yıllarında babasının kanser hastalığı sonrasındaki acılarına çare bulmak amacıyla vücudundaki en ince damarları gösteren bir sistem geliştirerek babası ve babası gibi aynı acıları çeken kanser hastaları için çare olmak istiyor. Hazırlık sınıfında okuyan Elif’in hedefi ise okulunu güzel bir dereceyle bitirip ülkesi adına savunma sanayii alanında önemli işlere imza atmak...

SavunmaTR ile yaptığı söyleşide sistemin şu an ki ismine "faydalı model" dediklerini belirten İnce, yeni projeler üzerine de çalıştığını ifade etti.

“Babamın çektiği zorluklara çare olmak istedim”

Üniversite hazırlık sınıfında okuyan Elif İnce, lise yıllarında öğretmeni ile geliştirdiği sistem hakkında şunları söyledi:

"2 sene önce babamın hastalanması beni bu projeye yönlendiren en büyük sebepti. 2018 yılında babam kanser hastalığı geçirdi. Bende babam ile birlikte hastaneye giderek ona refakat ediyordum. Bu sırada hastanede babamdan kan almak isteyen hemşirelerin çok uğraştığını, babamın ise canının çok fazla yandığını gördüm. Bu sürecin en büyük sıkıntılardan biri de özellikle kemoterapi alınan dönem ve sonrasında hastaların damarlarının incelmesi sebebiyle enjeksiyon işlemlerinde zorluk çekilmesiydi. Bizde Düzce Bilsem'de danışman öğretmenim Adem Akkuş ile bu soruna bir çözüm getirmek istedik ve bu proje ortaya çıktı."

“Cihazımı geliştirip daha kullanışlı hale gelmesini istiyorum”

Netflix dizisine konu olan Ay Sınıfı Denizaltıların DzKK serüveni Netflix dizisine konu olan Ay Sınıfı Denizaltıların DzKK serüveni

"Geliştirdiğim sistem üzerinde denemelere devam ediyoruz, şu anki haliyle sisteme 'faydalı model' diyoruz ve sistem geliştirilmeye çok açık bir konumda. Daha da geliştirip gözlük haline getirebilirsek çok daha kullanışlı olacağını ümit ediyoruz. O seviyeye geldiğinde inşallah seri üretim için gerekli adımların atılması için uğraşacağım."

“Sürekli projeler üzerinde düşünüyorum”

"Günümüzdeki teknolojik gelişmeleri yakında takip ederek gelişmekte olan projeleri inceleyip kendi gelişimimi açık tutmaya çalışıyorum. Pandemi sebebiyle şu an net bir şey olmasa da önceden yaptığım projeler var onlar üzerinde biraz daha düşünüp yenilikler ortaya çıkarmak istiyorum. Daha önce de Bilsem'deki grup arkadaşımla birlikte yanmayan bir polis üniforması üretmiştik. İleride bu projelerin sayısını daha da artırmak istiyorum."

“İleri de savunma sanayiine hizmet etmek istiyorum”

Geliştirdiği sistemin ardından gelecekte savunma sanayii alanında yer almak istediğini dile getiren Elif İnce sözlerini şöyle sonlandırdı:  

"Sürekli kendimi geliştirerek mesleğime yönelik çalışmalar yapıp, savunma sanayii alanında çalışmak istiyorum. Savunma sanayimiz son dönemde dünyanın en iyi sanayileri arasına girdi. Çok güzel çalışmalar yapılıyor. Bende bu alanda yer alarak savunma sanayii alanında projeler üretmeyi çok istiyorum."