Kritik alt bileşen olarak görülen sistemlerin yerlileştirme çalışmalarına da devam eden ve elektro optik sistemler için özegün çözümler üreten Opsin frmasının CEO'su Berkan Büyükdağlıoğlu, firmalarının yapmış olduğu çalışmaları SavunmaTR mikrofonlarına anlattı.

"Opsin, oldukça deneyimli bir kadroya sahip"

Opsin'in 2015 yılında kurulan, özgün elektro optik sistemler geliştiren, yenilikçi ve yüksek teknoloji odaklı bir şirket olduğunu ifade eden Opsin CEO'su Berkan Büyükdağlıoğlu, "Kurulduğu günden bugüne sergilediği çözüm odaklı ve yaratıcı yaklaşımıyla, müşterilerine anahtar teslim çözümler üretmekte. Elektro optik alanında oldukça deneyimli bir kadroya sahip olan Opsin, kullanıma hazır ürünler geliştirmenin yanı sıra müşterilerine optik tasarım ve optomekanik tasarım alanında da hizmet vermekte." dedi.

"Ambargolara Karşı Yerli Elektro Optik Sistemler Geliyor"

Her türlü olomsuz şartlarda gözetleme ve keşif imkanını kullanıcılarına sunduklarını aktaran Opsin CEO'su Berkan Büyükdağlıoğlu, "Hava ve Deniz platformları ve özellikle insansız hava araçları için çoklu sensör sistemlerine sahip gimballer geliştiriyoruz. Bu ürün ailesi sadece gündüz kamerasına sahip giriş seviyesi üründen başlayarak, üzerinde termal kamera, gündüz kamerası, lazer işaretleyici, lazer mesafe ölçer ve lazer aydınlatma gibi farklı sensörlerin bulunduğu ürünlere kadar uzanmakta. Tüm gimbal çeşitlerimiz hassas stabilizasyon yeteniğine sahip, hareketli hedef tespit ve hedef takip edebilen en gelişmiş donanım mimarine sahip olan ürünlerdir. Bu sayede kullanıcılarımıza her türlü hava şartlarında gündüz ve gece keşif ve gözetleme imkanı sunmaktayız." ifadelerini kullandı.

"Yerlilik Oranımız Yüzde Yetmişlerde"

Satın alma sürecini oldukça titiz bir şekilde yürüttüklerini ifade eden Berkan Büyükdağlıoğlu, "Ürünlerimiz için yerlilik oranları ürüne göre değişmekle beraber bazı ürünlerimizde %70 seviyelerine çıkmaktadır. Burada kritik konu olan yazılımları, tümüyle bünyemizde bulunan ekibimizle geliştrmekte olmamız bize yerlilik ve özgün ürün geliştirme konularında çok önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Biz tüm ürünlerimiz için alt sistemlerin seçimlerini yaparken kesinlikle ihracat lisansı istemeyen ürünler olmasına dikkat ediyoruz. Bu konuda oldukça titiz bir araştırma ve satın alma süreci yürütüyoruz. Bu sayede kullanıcılarımıza satış ve satış sonrasında her türlü entegre lojistik ve destek konularında sorunsuz destek olabiliyoruz." dedi. 

Netflix dizisine konu olan Ay Sınıfı Denizaltıların DzKK serüveni Netflix dizisine konu olan Ay Sınıfı Denizaltıların DzKK serüveni

"Farklı boy ve modelde gimbal geliştiriyoruz"

Kritik sistemlerde yerlileşmeye büyük önem verdiklerini söylenen Büyükdağlıoğlu son olarak, "Gimbal ürün ailemizin farklı boy ve sensörlere sahip modellerini geliştirmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde, bu ürün ailesini tamamlamak ve çok geniş bir kullanıcı kitlesinin ihtiyaçlarına cevap vermek istiyoruz. Bununla birlikte, kritik alt bileşen olarak gördüğümüz sistemlerin yerlileştirme çalışmalarına da devam etmekteyiz." dedi.