Türklerin kurmuş olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yapılacak olan seçimlerde ilk defa kendi adayıyla seçim yarışına girecek. 10 Ekim 2021’de parti Merkez Yürütme Kurulu’nun açıklamasına göre HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı cumhurbaşkanı adayı olacak.

Konu ile ilgili SavunmaTR’ye görüş bildiren BULTÜRK (Bulgaristan Türkleri) Derneği Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK’te seçimleri yakından ve yerinden takip ediyor:

"Bulgaristan'da cumhurbaşkanını belirleyen Türklerin oyları olacaktır."

“Bulgaristan'da 2021 yılı içinde, üçüncü kez milletvekili genel seçimleri yapılacak. Fakat bu sefer ki seçim cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte yapılacak olduğu için mana ve önemi çok daha fazla ve bu durumun seçmeni sandık başlarına yığacağını düşünüyorum.

Ayrıca cumhurbaşkanı ve yardımcısı seçimlerinde ilk turda %50+1 alınamaz ise ikinci tur seçimleri 21 Kasım’da yapılacak. Bu seçimlerde cumhurbaşkanı seçimleri parlamento seçimlerini gölgede bırakacak gibi görünse de biz Bulgaristan Türkleri olarak seçmenlerin katılım ve çözüm arayışlarına pozitif olarak etki yapacağına inanıyoruz. Bu bakımdan cumhurbaşkanı seçimi parlamento seçiminden daha fazla önem arz etmektedir.

Kıraç HTS, hem savunma sanayiine hem de tarım sektörüne faydalı olmak için hizmet veriyor Kıraç HTS, hem savunma sanayiine hem de tarım sektörüne faydalı olmak için hizmet veriyor

Bilindiği gibi Bulgaristan tarihinde ilk Türk-Müslüman cumhurbaşkanı adayını 2011 yılındaki seçimlerde İstanbul merkezli BULTÜRK -kısıtlı imkan ve gücüne rağmen- göstermiştir. Bulgaristan’da 2011 yılında Cumhurbaşkanı seçimine giren 21 parti içinden, BULTÜRK’ün gösterdiği aday 9. Sıraya yerleşerek önemli bir başarı göstermiş ve Bulgaristan kamuoyuna biz de varız mesajını vermiştir.

14 Kasım 2021 seçimlerinde Bulgaristan tarihinde 2.Türk-Müslüman Cumhurbaşkanı adayı olarak, HÖH Başkanı Mustafa Karadayı gösterilmiştir. 14 Kasım’da yapılacak olan seçimin Bulgaristan Türkleri ve Müslümanlar hatta azınlıklar için önemi çok büyüktür. Bu seçimler tarihi bir fırsattır. Mustafa Karadayı’nın alacağı oylar çok önemlidir. Çünkü bu ilk seçimlerde kazanan olmayacaktır. İşte bunun için cumhurbaşkanı adayı seçiminde 2. turda Bulgaristan’da 1990 yılından günümüze kadar olduğu gibi cumhurbaşkanını belirleyen yine Türk oyları olacaktır. Siyasi kör düğümün çözülüp çözülmeyeceği Türklerin oyları ile belirlenecektir.

14 Kasım’da Bulgaristan’da ve yurtdışında yaşayan tüm Türk ve Müslümanlar sandığa giderek Türk adaya oylarını kullanmaları bu yüzden çok önemli. Bizler de BULTÜRK olarak oy hakkı bulunan tüm soydaşlarımıza sizin aracılığınızla seçime katılmaları için çağrıda bulunuyoruz."