Çinli bilim adamları Starlink uydularına karşı uyarıda bulundu.

Daily Mail'in Çin'in hakemli dergisi "Modern Defence Technology"de yayınlanan bir araştırma makalesine dayandırdığı haberine göre Çinli bilim insanlarının; ülkeleri için tehdit oluşturabilecek Starlink uydularını izlemek ve gerekirse yok etmek için uydu karşıtı yeteneklerini artırması gerekiyor.

Pekin İzleme ve Telekomünikasyon Enstitüsü'nde araştırmacı olan baş yazar Ren Yuanzhen, Çin ordusunun Starlink'in oluşturduğu herhangi bir tehdide karşı koymanın yollarını geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Çin, Elon Musk'ın Starlink uydularını yok etmek için harekete geçti

Yayınlanan makalede, bazı Starlink uydularının işlevlerini kaybetmelerini ve uydu ağının işletim sistemini yok etmelerini sağlamak için yumuşak ve sert öldürme yöntemlerinin bir kombinasyonunun benimsenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü 17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü

Ren'in ekibine göre, bir Starlink bağlantısı aracılığıyla ABD askeri insansız hava araçları ve savaş uçakları veri aktarımlarını "yüz kat" artırabilir ve bu da sistemi "Çin ulusal güvenliğine yönelik potansiyel bir tehdit" haline getirebilir.

Gelişmekte olan ülkelere internet hizmeti sunan Starlink'in, geniş bant erişimini kolaylaştırabilen düşük Dünya yörüngesinde en az 2 bin 400 uydusu bulunuyor.