banner23

banner24

DASAL Doğan silahı 360 derece dönebiliyor

Türkiye'nin ilk kargo İHA'sı Altınay Albatros ürününün kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, insansız hava araçlarındaki ASELSAN ile ortak çalışmalarını anlattı.

13 Temmuz 2020, 10:33
DASAL Doğan silahı 360 derece dönebiliyor

Türkiye'nin ilk kargo İHA'sı Altınay Albatros ürününün kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, insansız hava araçlarındaki ASELSAN ile ortak çalışmalarını anlattı.

"DASAL Albatros ürünü şüphesiz ki amiral gemisi"

"Albatros ürününe Altınay ailesi olarak çok önem veriyoruz. ASELSAN ile birlikte ilk olarak serçe üzerinde çalışmaya başlamıştık. Şu anda sahada 1800 adet serçe ürünü bulunuyor. DASAL Albatros ile ilk çalışmaları Altınay kendi bünyesinde başlattı ama çok yakın bir zaman dilimi içerisinde de ASELSAN ile DASAL ismini verdiğimiz drone firmasını kurduk. İnsansız hava araçları üzerindeki bütün çalışmalarımızı 1 Haziran itibariyle DASAL'da yürütmeye başladık. DASAL Albatros ürünü şüphesiz ki amiral gemisi yani bizim en önem verdiğimiz ve üzerine en çok yatırım yaptığımız platform oldu."

"DASAL Albatros'un yakın hava desteğinin verilmesi için geliştirme çalışmalarımızı ilerletiyoruz"

"DASAL Albatros dediğimiz platformumuzda kargo taşıması, alandan yaralıların taşınması ve üzerine çeşitli mühimmatlar ile makinalı tüfekler konularak yakın hava desteğinin verilmesi için geliştirme çalışmalarımızı ilerletiyoruz. İlk uçuşumuzu 50 kg ile yapmıştık. Sonrasında 75 kg faydalı yük ile de deneme uçuşumuzu yaptık. Asıl hedefimiz 2021 yılında 150 kg’lık Altınay Albatros'u uçurtmak."

"DASAL Albatros'u bir deniz platformuna indirebilmeyi hedefliyoruz"

"Aslında biz araca inen insansız araçlar konusundaki çalışmalarımızı ilk başta arıkuşu ismini verdiğimiz bir proje kapsamında başlatmıştık. Bu proje kapsamında geliştirmiş olduğumuz ürünümüz bir zırhlı aracın üzerine indirilebilme kabiliyetine sahip olacak. Buradan elde ettiğimiz teknolojik birikimle DASAL Albatros platformunu bir deniz platformuna indirebilmeyi hedefliyoruz. Şüphesiz ki hem kara uygulamalarının hem deniz uygulamalarının kendilerine göre zor tarafları var. Gemilere geldiğimiz zaman gemilerde 3 tip bozucu oluyor. 1'incisi rüzgâr, havadan inmeye çalıştığınız zaman rüzgâra karşı operasyon yapmış olmanız gerekiyor. 2'incisi denizde oluşan dalgalar, 2 metre üzerinde ki bir dalga platformu etkiliyor. 3'üncüsü ise denizin dibinde akıntılar oluyor. Dolayısıyla 3 tane bozucuya karşı otonom bir şekilde platformunuza indirmeye çalışıyorsunuz.DASAL Albatros’u bir deniz platformuna indirmek, önümüzdeki zaman dilimlerinde inşallah bizim geliştireceğimiz teknolojilerimizden biri olacak.”

Tecrübeli savunma sanayii uzmanı Metin Erdoğan, Altınay Havacılığın TUSAŞ ile ortaklaşa kurduğu şirketten de bahsetti.

“TUSAŞ ile TAAC adını verdiğimiz bir şirket kurduk”

“Anka’daki uydu haberleşme anteni C2-TECH firmasıyla birlikte geliştirmiş olduğumuz bir ürün. C2-TECH firması, RF modüllerini sağlıyor. Biz onlara uygun gimbali tasarlıyoruz, daha sonra bir bütün haline getirerek C2-TECH firması tarafından TUSAŞ’a sağlanıyor. Şu anda Anka platformunun üzerinde uydu haberleşme amacıyla görev alıyor. Aslında bu ürün sonrasında TUSAŞ ile yürüttüğümüz faaliyetler arttı.

TUSAŞ ile TAAC adını verdiğimiz bir şirket kurduk. Bu şirketimiz P-50 ortaklıklı ve görevi de uçaklarımızdaki eleyicileri geliştirme, iniş takımlarını ve uçakların test sistemini yapmak. Demirkuş sistemi konusunda tasarım çalışmalarını devam ettiriyoruz. Demirkuş, Hürjet’in yerde uçan bir uçağı gibi düşünebiliriz. Bu test sistemi ile platformun dışındaki bütün şartları simüle edip, platformun davranışlarını görüyoruz. Ona göre de uçuşla ve platform karakteristiği ile ilgili bilgileri sağlamış oluyoruz. Uçuş testlerinin tamamlanmasından sonra sistemi idame ettirip platformun hayatı boyunca yaşayacağı çeşitli durumları yeni kazanacağı fonksiyonları üzerinde geliştirmeye ve inceleme imkânımız olacak.”

Erdoğan, Altınay İnsansız Kara araçlarının sahada güçlü bir etki bırakabileceğini söyledi.

“İKA’lar sayesinde operasyondan önce çevre bilgileri alınabiliyor”

“Altınay Vaşak bizim teknoloji kazanım yüklülüğü kapsamında geliştirmiş olduğumuz bir ürünümüz. Mini sınıfta yer alan insansız bir kara aracı olan Altınay Vaşak platformumuzla birlikte meskul mahal, bina içinde veya arazide haritalama, görüntü toplama, silahlı operasyon ve bomba bırakma fonksiyonunu yerine getiriyoruz. Bu kapsamda platform üstünde bulunan Lidar sensörü ile çevrenin haritasını alıyor. Harita verisi yakında operasyon yapan güvenlik güçlerine iletiliyor. Dolayısıyla operasyonlar ortam ve durum verisine uygun bir şekilde planlanmış oluyor. Kuvvetlerimiz olay yerine müdahale etmeden önce ilgili bilgiyi toplamış oluyor. Altınay Karakulak Platformunun üzerine de aynı faydalı yükler takılabiliyor. İkisi de hem gündüz hem gece şartlarında görüntü toplayabiliyor. Aynı zamanda bu iki platformumuz 6 metreden atıldığı zaman operasyonel olarak çalışıp görevlerini yerine getirebiliyor. Bu testlerimizi de çok yakın zamanda tamamladık. Dolayısıyla hem Altınay VAŞAK hem de Altınay KARAKULAK insansız hava araçlarından atılmaya uygun bir şekilde geliştirildi. Önümüzdeki zaman dilimi içerisinde hem insansız kara araçlarımızın hem de DASAL firmamızın insansız hava araçlarının birlikte operasyon yaptığı senaryoları da gösteriyor olacağız. Aynı zamanda Altınay VAŞAK platformunda silahlı modüllerimizi de geliştirdik dolayısıyla özellikle meskun mahallerde ya da ev operasyonlarında polisimizin ya da silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacı olan operasyonel kabiliyeti kendilerine sağlamış oluyor. İnsansız kara araçların gelişmelerine baktığımız zaman ağırlıklı olarak bir operatörün 3 km, 5 km arkadan takip ettiği operasyonlar var ama aslında hedef bölgelere gitmek çok uzun zaman alıyor. Oysa insansız hava araçları çok uzak bir menzile çok kısa zamanda gidiyorlar. Sadece arazi şartlarında ki operasyonlar değil ama aynı zamanda meskun mahallerde olan operasyonları düşünecek olursak insansız kara araçlarını o ilk noktaya taşınmasında ki zaman dilimini kısaltmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Hava indirme insansız kara araçları için oldukça yeni bir konsept. Altınay dışında biz bir deneme olduğunu düşünmüyoruz ve biz şu anda insansız hava araçlarımızın, kara araçlarımızın birbiriyle konuştuğu birbiriyle operasyon yaptığı role görevlerini yerine getirdiği bu kapsamda da meskun mahalde ekstra kabiliyet sağlandığı senaryoları denemeye başladık. İnşallah yakın zamanda sahada sağlamış da olacağız.”

Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler şirketi İş Geliştime ve Mühendislik Direktörü Metin Erdoğan, AltınayDoğan Drone’un son detaylarını aktardı.

“DASAL Doğan’ın silahı 360 derece dönebiliyor”

“DASAL Doğan platformu, bizim orta büyüklükteki platformumuz birçok amaçla kullanıyoruz. Burada görmüş olduğunuz silahlı faydalı yükü var. Bir silahlı drone otonom olarak görev yapıyor ama son atış kararını ilgili bölgedeki silahlı kuvvetleri unsurlarımız veriyor. Bu platformlar ortalama 35-40 dakika süresince havada kalabiliyor ve operasyon yapabiliyor. Şu anda 30 mermi atıyor ama 200 mermilik versiyonunu geliştirmeye devam ediyoruz. Atışlarımızı gerçekleştirdik oldukça başarılı atışlar oldu hedefi tamamen bulan atışlar oldu. Şimdide 200 mermi ile aynı performansı bulmak için çalışıyoruz. Platformu diğer platformlardan ayıran en temel özellik uçuş takımları, uçuş anında havaya doğru kalkıyor dolayısıyla platformun altında 360 derecelik boş alan oluşuyor. Silahımızı 360 derece döndürebiliyoruz dolayısıyla bir yeri ateş altına aldığı zaman başka bir yöne gitmeye de devam edebiliyor. Silah aynı anda iki eksende hareket edebiliyor. Bu özellikleriyle bütün rakiplerinin önüne geçmiş oluyor. İyi bir platform olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda bunun ağ atan versiyonunu DASAL KARTAL adıyla geliştirmeye devam ediyoruz. Bu platformumuzda da drone üstünde bulunan ağ tabancasıyla üst güvenliğini sağlarken o bölgeye yaklaşan diğer drone’ları avlıyor bunun hem döner kanatlı platformlar için hem de sabit kanatlı platformlar için farklı faydalı yükleri bulunuyor. Dolayısıyla bir hava savunma drone’u Altınay ve DASAL şirketi geliştirmiş oluyor. Bir yıl içinde çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz.”

Metin Erdoğan, pandemi sürecinde uzaktan çalışmalara ağırlık vermenin önemini dile getirdi.

“Normalleşme süreci ile birlikte yavaş yavaş ofislerimize dönüyoruz”

“Savunma sanayii için pandemi süreci diğer sektörlerde olduğu gibi elbette zorlu geçti ama savunma sanayinin bir özelliği var bildiğiniz gibi buradaki çalışmalarımızın mutlaka devam etmesi gerekiyor. Biz de ekip arkadaşlarımızla hem yer yer ofislerimizden yer yer kendi evimizden çalışmalarımızı yürüttük ağırlıklı olarak proje çalışmalarımıza ve ofis dışında da yapabileceğimiz çalışmalara ağırlık verdik. Artık yavaş yavaşta yeni normalleşme ile birlikte ofislerimizi dönüyoruz ve ürünlerimiz üzerindeki ve prototiplerimiz üzerindeki çalışmaları artırarak devam ettiriyoruz.

Şu anda video konferans için ağırlıklı olarak yurt dışından temin ettiğimiz ürünleri kullanıyoruz ama yerli ürünlerimizi de artık yavaş yavaş piyasadaki yerini almaya başladı. Bundan sonra uzaktan çalışma iş hayatının yoğun bir şekilde içinde olacağı öngörülüyor. Bizde ilk fırsatta yerli bir ürünün seçimiyle ilerlemeyi hedefliyoruz. ”