banner23

banner24

AB-Çin ilişkilerine ekonomik gelişmeler yön veriyor

Çin ve Batı arasındaki siyasi farklar ekonomik kazanım gayeleriyle göz ardı ediliyor.

EKONOMİ 09.01.2021, 20:38
AB-Çin ilişkilerine ekonomik gelişmeler yön veriyor

Çin’in büyümesi devam ettikçe, Batı’nın büyük bir kesiminde ekonomi kaynaklı siyasi değişim düşüncesi önemini yitirmeye devam ediyor. Birçok Alman patron/iş sahibi açısından Çin kaynaklı ekonomik kazanımlar önem kazanıyor. The Economist sitesinde yer alan haberde, Çin ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacminin 2000-2019 yılları arasında 560 milyar avro değere ulaştığı ifade edildi. Almanya 206 milyar avro ile 2019 yılında bu değerin %37’lik önemli kesimini teşkil ediyordu. 2020’nin ilk 7 ayında Alman iş dünyası Çin’in Avrupa Birliği’nin en büyük ticaret ortağı olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni geride bırakmasına yardımcı oldu.

Almanya’nın en değerli ilk 15 şirketinin (The Economist sitesinde yer alan tahmine göre) on tanesinin gelirlerinin en az onda birini Çin'den aldığı ifade edildi. Yakın tarihlerde Avrupa Birliği ile Çin arasında imzalanan yatırım antlaşmasından Alman iş dünyasının memnun olduğu, bunun sebepleri arasında örneğin antlaşmanın Avrupa firmalarının Çin pazarına daha sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağladığı belirtildi. Ayrıca haberin devamında Çin, Alman otomotiv sektörünü “bugünü ve geleceği” olarak nitelendiriliyor. Volkswagen Grup, küresel ölçekte sattığı 5 aracın 2’sini Çin’e satıyor, Volkswagen’in yanında BMW açısından da en büyük yabancı pazarın Çin olduğu ifade ediliyor.    

The Economist, Mercator Çin çalışmaları enstitüsünden Alman otomobil üreticilerinin yenilik yapma kapasiteleri için Çin'e daha fazla bağımlı hale geldiklerini aktarıyor. Eylül ayında, BMW ve Çinli ortağı Brilliance Auto tarafından geliştirilen yeni ix3 elektrikli otomobil, Shenyang'daki üretim hattından çıktı, bunun yanında ortaklık kuzeydoğu şehrinde yeni bir pil fabrikası açılışını da gerçekleştirdi.

Volkswagen, her ne kadar bunu reddetse de 2012 yılında Çin’in doğu kıyısındaki yeni kazançlı fabrikaların izinleri karşılığında batıdaki Urumçi şehrinde zarar eden bir fabrika açtığı, ABD ve Avrupa'daki aktivistler ve politikacılar tarafından yetkili mercilere Sincan eyaletinde iş yapmayı durdurmaları yönündeki baskılarına rağmen Urumçi’deki faaliyetlerini durdurmadığı belirtiliyor.

banner34