banner23

banner26

banner24

banner25

Almanya, ülkesinde yaşayan Türklerin Türkiye'deki hesap bilgilerini alacak

Almanya, ülkesinde yaşayan Türklerin ve Türk kökenlilerin banka hesap bilgilerini Türkiye'den alacak. Böylelikle 10 milyar avro civarında vergi elde edilecek.

EKONOMİ 14.09.2020, 12:17
Almanya, ülkesinde yaşayan Türklerin Türkiye'deki hesap bilgilerini alacak
banner34

Almanya tarafından yapılan resmi açıklamada, Almanya’da yaşayan Türk gerçek ve tüzel kişilerin hesap bilgilerini alacağını duyurdu. Bahsi geçen bilgi arasında banka hesap bilgileri bulunuyor.

Otomatik olarak yapılacak olan paylaşım, İsviçre tarafından da gerçekleştirilecek. Paylaşılan bilgilerde hesap hareketleri, borsa ve diğer yatırım gelirleri, finans kurumlarında yer alan sigorta ve sermaye bilgileri, kimlik ve adres bilgileri, faiz – kar payı kazancı, emeklilik geliri, kira gelirleri gibi bilgiler paylaşılacak. Bu bilgiler Türkiye tarafından Almanya Maliye Bakanlığı’na bildirilecek.

Almanya, virüs salgını nedeniyle söz konusu bilgilendirme işleminin 1 Ocak 2021’de başlayacağını bildirdi. Belirtilen tarihte, 2020’ye ait hesap bilgileri alınacak. Hesap bildirimlerinin 30 Eylül 2021’e kadar tamamlanması öngörülüyor.

Almanya şimdiye kadar 50 ülkeyle Otomatik Bilgi Paylaşımı sistemini uyguluyor. 100’e çıkarılması hedeflenen sayıyla birlikte, OECD ülkelerine ait planlamanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

10 milyon kişinin bilgisinin alınacağı düşünülüyor. Bunun sayesinde de Almanya ek 10 milyon avro vergi sağlamış olacak.

20°
açık