banner23

banner24

Çin ekonomisinde büyüme! AR-GE çalışmalarını yüzde 10 arttırdı!

Çin'in büyüme rakamları açıklandı. Bütün G20 ülkeleri daralırken, Çin ekonomisi büyüdü. Çin'in her yıl olduğu gibi, 2019 Ar-Ge harcamalarında da çift haneli yüzde artışlarını sürdürdüğü gözlendi.

EKONOMİ 01.09.2020, 15:08
Çin ekonomisinde büyüme! AR-GE çalışmalarını yüzde 10 arttırdı!

ScienceMag'da yer alan haberde, Çin, Ar-Ge harcamalarında, bu yıla kadar 'Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYİH)% 2,5'ine çıkarmak gibi uzun süredir devam eden bir hedefin gerisinde kalsada, büyüme oranı devam etti. Nottingham Üniversitesi'nden Bilim Politikası Uzmanı Cao Cong'un açıklamalarına göre, 'Çin son 10 yılda Ar-Ge harcamalarını  'gayri safi yurtiçi hasılası'nın (GSYİH) artışından daha yüksek bir oranda artırdığı için hedefe ulaşmış sayıbiliriz' şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Ulusal İstatistik Bürosu'nun raporunda bildirdiğine göre, Çin'in 2019'daki toplam 'kamu ve özel bilim ve teknoloji' harcamaları için, bir önceki yıla göre yüzde 12.5 artarak 2.21 trilyon Çin yuanına yani 322 milyar dolara ulaştı.

Temel araştırma için yapılan harcamaların toplamı bunun yüzde 6'sını oluştururken, uygulamalı araştırma yüzde 11.3, gelişme için yüzde 82.7 harcama, bir önceki yıla göre 0,09 puanlık artışla hasılanın yüzde 2,23'ü olarak gerçekleşti.

Bilim ve Teknoloji Geliştirme Programında, Çin’in en son 5 yıllık ve 15 yıllık orta ve uzun vadeli planında bu hedef 2020'ye kadar 'yurtiçi hasıla oranı yüzde 2,5 olarak belirlenmişti.

Çin ekonomisi dışında bütün G20 daraldı

Çin diğer ülkeler ile karşılaştırılacak olursa,  dünyanın en büyük 37 ulusal ekonomisini kapsayan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın 5 Ağustos Ana Bilim ve Teknoloji verilerine göre,  Birleşik Devletler 2018'de yurtiçi hasılanın yüzde 2,83'ünü Ar-Ge'ye harcadı. İsrail ve Güney Kore ise, 2018'de sırasıyla yurtiçi hasılada yüzde 4,9 ve yüzde 4,5'ini harcamıştı.

Araştırmalarda Çin, 2018'de ABD'nin 582 milyar dolarlık yatırımına kıyasla, 468 milyar dolar ile dünyanın ikinci en büyük Ar-Ge harcaması yapan ülkelerin başında. Uzmanlar Çin'in açık ara bu farkı devam ettirmesini bekliyor.

ScienceMag'da yer alan habere göre, Çin'de Ar-Ge çalışmalarında temel araştırmalara yapılan yatırım, 10 yıl boyunca yüzde 5'in üzerinde kalıyordu. İlk kez toplam harcamaların yüzde 6'sına ulaştı. Araştırmalar gösteriyor ki, birleşik ulusal ve yerel hükümet harcamaları ilk kez 1 trilyon yuan'ı aştı.

Bu gösteriyor ki, Çin önümüzdeki 5 yıllık ve orta ve uzun vadeli bilim planlarında yeni ve daha güçlü yatırımlarla yer alacak.

"KOVİD-19 planları ne ölçüde etkiler bilemiyoruz"

Şangay Üniversitesi İnovasyon Ekonomisi Uzmanı Xie Xuemei ise, orta ve uzun vadeli yeni planlar için araştırma önceliklerinin henüz belirlenmediğini söylüyor. KOVID-19 krizinin planları ne ölçüde etkileyeceğinin net olmadığını da ekliyor. Ancak, tıbbi sistemleri, halk sağlığı acil durum müdahale yeteneklerini ve genel olarak yaşam bilimlerini desteklemeye daha fazla  bütçe ayrılacağı düşünülüyor.

banner34