banner23

banner26

banner24

banner25

Google’dan Hindistan’a 10 Milyar Dolarlık Yatırım

Google, yurtdışında dijital hizmetlerini hızlandırmak amacıyla 5 ile 7 yıl içerisinde Hindistan’a 10 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

EKONOMİ 15.07.2020, 16:47
Google’dan Hindistan’a 10 Milyar Dolarlık Yatırım
banner34

Google, yatırım rotasını Hindistan'a çevirdi.

Hindistan için Google Dijitalleştirme Fonu aracılığıyla Hindistan’a yapılacak bu yatırım Google CEO’su Sundar Pichai tarafından açıklandı. Pichai, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “sermaye yatırımları, iş birlikleri, operasyon, altyapı ve çevre yatırımları ile gerçekleştireceğiz. Bu Hindistan'ın geleceğine ve dijital ekonomisine olan güvenimizin bir yansımasıdır.” dedi.

Yatırımlar dört alana odaklanıyor

  1. Hindistanlıların kendi dillerinde (Hintçe, Tamilce, Pencapça veya başka herhangi bir dilde) uygun fiyatlı erişimi ve bilgi sağlaması
  2. Hindistan’a özgü ihtiyaçlara yönelik yeni ürünler ve hizmetleri oluşturmak
  3. Dijital dönüşümlerine yatırım yapmaya devam ederek işletmeleri güçlendirmek
  4. Sağlık, eğitim ve tarım gibi alanlarda sosyal fayda için teknoloji ve yapay zekadan faydalanmak

1,3 milyar nüfusu ile Hindistan’ın Amerikalı ve Çinli şirketler için son büyük ve dokunulmamış büyüme pazarı olduğu söyleniyor. Nitekim kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Hindistan'da 500 milyondan fazla kişi çevrimiçi ve 450 milyondan fazla akıllı telefon da aktif olarak kullanılıyor.

Hindistan doğumlu olan Google CEO’su Pichai ise 1 milyar Hintli için interneti uygun fiyatlı ve kullanışlı hale getirme yolunda yapılacak daha çok iş olduğunu vurguladı. Google söz konusu duyurusunu Hindistan'ın Çinli firmalara kapısını kapattığı bir dönemde yaptı. Hindistan Yönetimi, geçen ay içerisinde TikTok, UC Browser ve WeChat’in de bulunduğu Çinli şirketler tarafından sağlanan 59 uygulama ve hizmeti yasakladı. Nisan 2020’de ise doğrudan yabancı yatırım politikasını değiştirerek. Çin’in de içerisinde bulunduğu tüm komşu ülkelerden gelecekteki anlaşmaları için onay istemesini zorunlu kılındı.

Hindistan’ın elektronik ve bilgi teknolojisi bakanı Ravi Shankar Prasad, Google'ın Hindistan'ın dijital inovasyonunu ve daha fazla fırsat yaratma ihtiyacını fark etmesinden mutluluk duyduğunu belirtti. 

Google’ın Hindistan’ın en büyük ikinci operatörü olan Vodafone Idea’nın %5’lik hissesi ile ilgilendiği de kamuoyuna yansıyan bilgiler arasında olarak dikkat çekiyor.

Google’ın Hindistan Pazarın’daki genişleme yollarından bir diğeri de zamanlı ve daha sık yazılım güncellemeleri alan düşük maliyetli telefonlar üretmek ve satmak için yerel akıllı telefon satıcıları ile ortaklıklar geliştiriyor.

25°
parçalı az bulutlu