banner23

banner24

"Ermenistan, PKK-YPG'li teröristleri kullanıyor"

Azerbaycan Islahatçı Gençler Birliği Başkanı Farid Şahbazlı, SavunmaTr ekibine verdiği özel röportajda, Azerbaycan'daki son durumu, Ermenistan'ın mağlubiyetini ve İran'ın neden Ermenistan'ın yanında durduğunu anlattı.

29 Eylül 2020, 17:02
"Ermenistan, PKK-YPG'li teröristleri kullanıyor"

Dağlık Karabağ, Kafkasya'nın çözülemeyen aynı zamanda da dondurulamayan bölgesi. Ermenistan'ın son zamanlarda artan saldırıları nedeniyle yeniden gündemde. Aslında Ermenistan'ın yaklaşık 30 yıldır sürdürdüğü işgali ve Azerbaycan topraklarında kurduğu sözde cumhuriyeti hiçbir ülke ve uluslararası kurum tanımadı. Son zamanlarda Ermenistan'ın provokasyonları ve çıkan çatışmalarla gelinen noktada Azerbaycan onlarca köyü Ermeni işgalinden kurtarırken, Azerbaycan hükümeti çözüm sürecinin başlaması için Ermeni askerlerinin işgal ettikleri bölgelerden çekilme şartını öne sürüyor. 

Azerbaycan Islahatçı Gençler Birliği Başkanı Farid Şahbazlı, SavunmaTr ekibi ile yaptığı özel söyleşi de, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin, Ermenistan ordusuna ait 10'dan fazla hava savunma sistemini, aralarında tanklarında bulunduğu 20'ye yakın zırhlı aracı imha ettiğini söylüyor. Ayrıca Azerbaycan ordusu tarafından Nüzgar, Büyük Mercanlı, Kend Horadiz, Yukarı Seyid Ahmedli, Yukarı Abdurrahmanlı, Karahanbeyli ve Garvend köylerini işgalden kurtarıldı.

Şahbazlı, "Ermenistan bu yılın temmuz ayından itibaren Azerbaycan’a karşı provokasyonlarının boyutunu ve hızını arttırmıştır. Temmuz ayında da Azerbaycan topraklarında, özellikle ülke sınırı olan Tovuz’a saldırılar yapmıştır. Bunun sonucu olarak Ermenistan provokasyonlarını devam ettiriyor. Azerbaycan’ın cephe hattındaki yerlerine saldırılar yapmaya başlamıştır." dedi. 

Azerbaycan Islahatçı Gençler Birliği Başkanı Farid Şahbazlı, sözlerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in konuşmasını hatırlatarak devam etti. "Azerbaycan’a istihbarat bilgileri geliyordu, bu bilgilere esasen Ermenistan’ın yakın zamanda Azerbaycan’ın üzerine saldırılar yapacağı belli idi ve uyarmıştık ki, Azerbaycan bundan sonra, önceden saygıyla yanaştığı ve beklediği uluslararası hukuk normlarını bundan sonra beklemek zorunda değil. Çünkü Cumhurbaşkanımız söylemiştir ki; eğer Ermenistan artık uluslararası bütün normları ayaklar altına atıyorsa Azerbaycan’ın da beklemeye niyeti yoktur. Biz uyarmıştık ki, bu sefer yapılacak provokasyonların cevabı çok ağır olacak.”

Şahbazlı: "Ermeniler silahlarını bırakıp kaçmışlardır"

"Azerbaycan askeri, tüm cephe hattında oldukça büyük operasyonlar hayata geçiriyor. Kısa zaman içerisinde,köylerimiz geri alınmıştır. Aynı zamanda Ermenilerin işgal ettiği bölgede önemli stratejik değeri olan bölgeler alınmıştır. Bugün de Azerbaycan ordusunun operasyonları devam etmektedir. Azerbaycan silahlı kuvvetleri Ermenilere ağır darbe vurmuşlardır. Ermeniler silahlarını bırakıp kaçmışlardır. Sözde kurdukları Karabağ bölgesinde Azerbaycan topraklarında Ermeni askerleri kaçmaya başlamıştır. Savunma Bakanlığımız açıkladı ki, ermeni komutanlar askerden kaçan askerlerini öldürüyorlar. Bundan sonra barış, Azerbaycan topraklarının geri alınması, geri verilmesiyle mümkün olabilir. Azerbaycan operasyonlarını devam ettirecek ve gereken adımları atacağız."

“Ermeni ordusunda savaşanlar paralı askerdir”

Ermenistan’a gereken cevabın verileceğinin altını çizen Azerbaycan Islahatçı Gençler Birliği Başkanı Farid Şahbazlı, "Ermeni ordusunda savaşanlar paralı askerlerdir. Onların Ermenistan, Suriye’den, Libya’dan, Irak’tan Azerbaycan topraklarına yerleştirmiştir. Azerbaycan ordusu bugün de son uyarısını yaptı, Ermenistan’a söyledi eğer Azerbaycan topraklarından çekilmezse, sivil insanlarımızı ateşe tutarsa bu sefer daha ağır olacaktı. Ermenistan sivil insanları ateşe tutmuştur. 1 aileden 5 kişi hayatını kaybetmiştir. Çoğu da çocuklardır. Aynı zamanda bugün de sivil insanları ateş altında tutuyor. Bu Ermenistan’ın savaş kurallarına uymadığını gösteriyor. Nasıl bir kirli politika izlediğini ortaya koyuyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir daha söyledi ki, Ermenistan bu vahşi politikasını sürdürürse Azerbaycan’ın bu defa cevabı farklı olacaktır. Ermenistan’da hiç kimse Karabağ’da askere gitmek istemiyor. Defalarca askere gitmek istemeyen gençlerin aileleri protesto yapmışlardır. Ermenilerin kendileri de iyi biliyorlar ki, bu topraklar Azerbaycan topraklarıdır. Onlar da kendi çocuklarını askere gönderip orada ölmesini istemiyorlar. Kendi ermeni gençleri askere gitmek istemediği için, onlarda hem PKK hem YPG’den teröristler aynı zamanda birçok onları destekleyen ülkelerin askerleri var, onlardır Azerbaycan’a karşı savaşan. Azerbaycan ordusu, onların karşısında güçlü ve tüm silahlarla donatılmış büyük ruh bütünlüğü olan, kendi toprakları için savaşan bir milletin askerleridir. Onlar da bunun farkında. Dünden itibaren Ermenistan polislerini bile cepheye gönderiyorlar. Bu Ermenistan ordusunda ki manzara gösteriyor ki, kısa zamanda Azerbaycan ordusu topraklarını işgalden kurtaracak."

İran neden Ermenistan’ı destekliyor?

Şahbazlı, İran'ı adaletin yanında olmaya davet etti. "Azerbaycan'ın komşu ülkesi. Biz kendilerinden destek beklerken onlar Ermenistan’a destek oluyor. Türkiye, Azerbaycan topraklarının haksız işgaline karşı uzun zamandır Ermenistan ile olan sınırlarını kapatmıştır. Bu çok önemli bir faktördür. Bu Ermenistan’a olaylardan ders çıkarması için hem ekonomik olarak sorunun çözülmesi adına bunu İran’da yapsa idi, hakkın yanında, adaletin yanında dursa idi, Azerbaycan ile dursaydı o zaman Ermenistan bugün kü kadar söylenemezdi. Ne yazık ki İran, Ermenistan’ı destelemekte. Ekonomik olarakta olsa desteklediği için, İran sürekli orada fabrikalar kuruyor, destek veriyor. İran adaletin yanında olması lazım. Din kardeşinin yanında olması lazım. Ama bunu biz göremiyoruz. Siyasi çıkarlar bazen adaletin üzerine geçiyor. Artık zaman geçtikçe düşünüyorum ki, adaletten tarafa olan ülkeler saflarını belli edecekler. Gerek Ukrayna olsun gerek Türkiye desteklerini söylediler. Azerbaycan olarak biz,Türkiye’den güç alıyoruz bizi destekleyen Türk kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz. Yüce Türk milletine ilk günden verdiği desteklerden ötürü teşekkür ediyorum Azerbaycan halkı bu desteği hiçbir zaman unutmayacaktır."