Ermenistan, zırhlı araç kuvvetlerini güçlendiriyor!

Azerbaycan resmi devlet telegram kanallarından edinilen bilgiye göre Ermenistan, Fransa ile yürütülen askeri işbirliği programı kapsamında Acmat tarafından üretilen Bastion zırhlı araç sevkiyatının bir kısmı gerçekleşti.

Fransız şirketi ARQUUS’un kargosunu üstlendiği ve içerisinde 22 zırhlı araç bulunduğu belirtilen sevkiyatın Gürcistan’ın Poti limanı üzerinden Ermenistan’a demiryoluyla gerçekleştiği kaydedildi. 

Fransız Dışişleri bakanı Catherine Colonna, Ermenistan’a gerçekleştirdiği son ziyaretinde askeri ekipman açısından gereken ihtiyacın tedarik edileceği konusunda Ermenistan ile anlaşmaya vardıklarını belirtmişti.

Anlaşma kapsamında yalnızca zırhlı araçlar ile sınırlı kalınmayacağı, aynı zamanda Ermenistan hava sahasının korunması amacıyla Fransız hava savunma sistemleri satışının taahhüt edildiği duyuruldu. Fransızlar, sevkiyat sürecine, içeriğine ve gelecek dönemde gerçekleşecek sevkiyat ve anlaşmalara dair belirli bilgileri İKK (istihbarata karşı koyma) ilkesi gereğince vermekten kaçındılar. Ancak, Fransız yüksek rütbeli yetkililerin açıklamaları ve açık kaynaklardan gelen haberler incelendiğinde Ermenistan’ın Fransız zırhlı araçlarını satın aldığı muhtemel gözüküyor.

1124078

Azerbaycan, Fransa- Ermenistan İşbirliğine Karşı

Azerbaycan, Ermenistan ve Fransa arasındaki savunma işbirliğine beklendiği üzere sert tepki gösterdi. Bakü, Fransa'nın Ermenistan'a silah tedarikinin Güney Kafkasya'da yeni bir çatışmaya yol açabileceği konusunda uyardı. 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hacızade, yaptığı yazılı açıklamada, "Ermenistan'a saldırı yeteneğine sahip Bastion zırhlı personel taşıyıcılar gönderen Fransa'yı bu hareketi için kınıyoruz." şeklinde ifadeler de kullandı.

Fransa'nın bölgedeki Azerbaycan'a karşı karalama kampanyası ve yıkıcı eylemleri arasında, Ermenistan'ın askerileşme politikasına eklenen bu adımlar, Fransa'nın bölgedeki yanlış çıkarlarına işaret etmektedir.

hacızade

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından bu sevkiyata ilişkin resmi bir yazı paylaşıldı

Yazıda, “Söz konusu askeri ekipmanın transferi, 30 yılı aşkın bir süredir Azerbaycan Cumhuriyeti'nin belirli bölgelerini işgal altında tutan ve hala saldırgan politika ve retorikten kaçınmayan Ermenistan'ın askeri yeteneklerini güçlendirmeye hizmet edecektir.

Fransa'nın, uluslararası hukukun savunucusu olarak kendini tanımlayan ve bölgede barışı ve istikrarı destekleyen bir ülke olarak, bölgedeki ülkelerin egemenliği, toprak bütünlüğü ve uluslararası sınırlarına saygı ve tanıma temelinde ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik çabaları ciddi şekilde sorgulanmaktadır, bu da durumu istikrarsızlaştırmaya hizmet etmektedir.

Fransa'nın bölgedeki Azerbaycan'a karşı karalama kampanyası ve yıkıcı eylemleri arasında, Ermenistan'ın askerileşme politikasına eklenen bu adımlar, Fransa'nın bölgedeki yanlış çıkarlarına işaret etmektedir.

Ermenistan ve Fransa'nın bölgedeki silahlanma ve askerileşme politikasına son vermesi ve nihayetinde bölgede barış ve istikrara alternatif olmadığını anlaması gerekmektedir.

Ermenistan'ın saldırgan politika ve eylemleriyle bilinen bir ülke olarak, uluslararası toplumu, bölgede barış ve refahın kurulmasını engelleyen ve bu tür gayri meşru faaliyetleri sonlandırmaya ve kınamaya çağırıyoruz.”  ifadeleri yer aldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı yayınladığı resmi yazı ile, sürecin takibinde olacaklarını ve bölgede barışın hakim sürmesi için gerekenin yapılacağını belirterek, Fransa’yı bölgedeki yanlış çıkarları için uyardı. 

zirhli

Ermenistan- Hindistan İşbirliği Hangi Aşamada?

Ermenistan, Fransız savunma endüstrisinin yanı sıra Hindistan'ı da listesine almıştı. Hindistan daha önce kendi tasarımı olan Pinaka ÇNRA’larıyla Ermenistan'a silah tedarik etmiş ve bu silahlar ilk kez yurtdışına satılmıştı. Buna ek olarak, tanksavar ve çeşitli mühimmat sevkiyatları da yapıldı. Silah tedariki, İran'ın toprakları üzerinden geçen bir koridor aracılığıyla gerçekleştirildi.

Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı

Hint Savunma Araştırma Kanadı'na göre, Hint savunma şirketi Bharat Forge Ltd. Ağustos'un başlarında 155 mm ATAGS obüslerinden altı tanesini 155,5 milyon dolarlık bir sözleşme kapsamında Ermenistan'a teslim etti. Aynı zamanda anlaşma bu türden 90 topçu obüsünün üç yıl içinde tedarikini öngörüyor.