banner23

banner24

Etiyopya’da BAE’ne ait “drone”ların kullanıldığı iddia edildi

Etiyopya, Tigray bölgesinde kendisine karşı yapılan saldırılara karşı BAE’ye ait “drone”ların kullanıldığı düşünülüyor.

Genel 21.11.2020, 00:57
Etiyopya’da BAE’ne ait “drone”ların kullanıldığı iddia edildi

Etiyopya, Tigray bölgesinde milis güçlerine karşı Etiyopya Hava Kuvvetleri tarafından hava saldırılarında bulunduğunu açıkladı. Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait olan “drone”ların yapılan hava saldırıları esnasında kullanıldığı düşünülüyor. Ancak Etiyopya Hava Kuvvetleri kendisine ait olan MiG-23 ve Sukhoi-27 savaş jetlerini de kullanmış olabileceği iddialar arasında.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Tigray bölgesindeki savaşın son faza geldiğini belirtti

Bellingcat tarafından yapılan habere göre anlaşmazlık 4 Kasım tarihinde bölgedeki lokal otoritelerin illegal seçim yaptığı ve askerî üslere el koyduğu ülkenin merkez hükümeti tarafından iddia edilmesinin ardından çıktı. Federal ordunun bölgenin merkezi olan Mekelle’e ilerlemesinin ardından binlerce sivil komşu ülke olan Sudan’a iltica etti.

Tigray’deki politikacılar, bölgenin çok sayıda cepheden gelen saldırıların altında olduğunu söyledi. Saldırıların olduğu bölgelerden biri de bölgenin uzun bir sınır paylaştığı Eritre. 

Etiyopya Başbakanı konu hakkında sadece, Hava Kuvvetlerinin militanlara yönelik hedef belirlenmiş lokal saldırılar düzenlediğini söyledi ancak kullanılan saldırı yöntemi konusunda bir bilgi vermedi. 

Assab’da yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait hava üssüne ait uydu resimlerine göre Eritre’de birtakım “drone”lar konumlandığı Bellingcat tarafından belirtiliyor. 

Planet Labs tarafından sunulan uydu görüntüleri kanat genişliği 20 metreye ulaşan drone görüntüleri sunuyor. Uydu görüntülerinde gözüken “drone”un özellikleri Çin merkezli Chengdu Aircraft Industry Group tarafından üretilmiş olan Wing Loong II drone modeli ile uyuşuyor.

BAE Wing Loong II model “drone”ları 2017 yılında edinmişti ve bu “drone”ları Yemen’deki çeşitli milis gruplarına karşı bazı operasyonlar için de kullanmıştı.

Yakın zamanda üretilmiş olan drone hangarları da Etiyopya’da BAE’ne ait “drone”ların kullanıldığı düşüncesine destek çıkmakta ancak konu hakkında doğrulanmış bir bilgi bulunmamakta.

Bölgede yapılmış olan hava saldırılarında Etiyopya’ya ait olan Rus yapımı MiG-23 ve Sukhoi-27 savaş jetleri de Etiyopya Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış olabileceği düşünülüyor.

banner34