Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kıbrıs Akademik Birimi'nden Dr. Öğretim Üyesi Emete Gözügüzelli, Türkiye ve Yunanistan’ın müzakere ve diplomasi yoluyla anlaşma konusunda sergiledikleri tavırları SavunmaTR’ye değerlendirdi.
 

"NATO ve Türkiye bu noktada yapıcı bir tutum sergilemektedir"
Dr. Emete Gözügüzelli, "Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamalar, Yunanistan’ın süreci baltalamaya çalıştığını ve müzakereden uzak bir tutumda olduğunu göstermektedir. Tüm bunlar Yunanistan’ın provakasyon ve tahrik edici eylemlerini artırma niyetini gösteriyor.Bu tutum apaçık bir şekilde Birleşmiş Milletler anayasasının temel prensip ve normlarının, aynı zamanda da var olan anlaşmaların ihlalidir. Çünkü uluslararası hukukun temeli, barışçıl arayışların sürdürülmesidir. Yunanistan, deniz hukuku çalışmaları da dahil olmak üzere ortaya koyduğu bütün çalışmalarda, iyi niyet ve barışçıl faaliyetleri ihlal eden bir tutumla hareket etmektedir. Türkiye her zaman diyalog yanlısı tavrını ortaya koymuştur. Bunu da sürdürmeye devam edecektir. Bu tutumla kaybeden Yunanistan olacaktır." ifadelerini kullandı.

MMU Test Pilotu: MMU'nun uçuşunda hedef 27 Aralık MMU Test Pilotu: MMU'nun uçuşunda hedef 27 Aralık

Bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Yunanistan‘ın görüşmelere katılmayacağına ilişkin soruya yanıt olarak, teknik görüşmelerin başladığını fakat henüz bir mutabakatın olmadığını söyledi.

Atina yönetiminin, NATO'nun teknik görüşmeler yapmak üzere Türkiye ve Yunanistan'ın mutabakata vardığı yönündeki açıklamasını yalanladığını hatırlatılan Stoltenberg, şunları söyledi:


"Türk ve Yunanistanlı liderlerle yaptığım görüşmelerden sonra iki müttefik ülke burada, NATO'da teknik görüşmeler için bir araya geldiler bile. Bu görüşmelerle askeri çatışmayı önleyecek mekanizmalar oluşturulması amaçlanıyor. Doğu Akdeniz'de kaza riskini düşürmek için henüz bir anlaşmaya varılmadı. Bunlar Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklarla ilgili müzakereler değil, teknik görüşmeler. Bunlar Almanya öncülüğündeki siyasi ara buluculuk çabalarını tamamlayacak çalışmalardır."