banner23

banner26

banner24

44 İngiliz vekilden Çin'in baskılarına karşı mektup

44 İngiliz vekil ve lord, Çin zulmünden kaçarak İngiltere'ye sığınan Uygur Türkleri'ne otomatik olarak mülteci statüsünün sağlanması gerektiğine dair İçişleri Bakanı'na mektup yazdı.

GÜNDEM 08.08.2020, 18:15
44 İngiliz vekilden Çin'in baskılarına karşı mektup
banner34

Liberal Demokrat Parti'nin İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel'e yazmış olduğu mektupta Çin'de yürütülen zalim politikalara karşı İngiltere'ye sığınan Uygur Türkleri için otomatik olarak mülteci statüsü verilmesi istendi. Ayrıca mektupta İşçi Partisi, Muhafazakar Parti, Yeşil Partisi ve İskoç Ulusal Partisi'nden vekillerin ve bazı lordlarında imzaları bulunuyor.

Öte yandan The Guardian'ın bu haberinde, konu ile ilgili görüşü alınan Dünya Uygur Kongresi İngiltere Sorumlusu Rahima Mahmut; Doğu Türkistan'da ortaya çıkan kanıtlar Uygur halkına karşı bir 'soykırım' uygulandığına işarettir. İngiltere, zulümden kaçan Uygurlara yardım etme çabalarında ön safta olmalıdır. Uygurların karşılaştıkları riskler göz önüne alındığında, tüm Uygur Türkü sığınmacılara otomatik olarak mülteci statüsü verilmelidir." diye konuştu. 

28°
açık