banner23

banner26

banner24

56 bin Facebook çalışanı uyarıldı

Facebook çalışanları şirkette çalıştıklarını belli etmemeleri gerektiği konusunda uyarı aldı.

GÜNDEM 14.01.2021, 18:28
56 bin Facebook çalışanı uyarıldı
banner34

Facebook çalışanlarına şirket bünyesinde çalıştıklarını belli etmemeleri uyarısında bulunuldu.

Donald Trump 6 Ocak'ta yaptığı mitingte kışkırtıcı söylemleriyle 5 kişinin öldüğü çok sayıda kişinin yaralandığı bir kanlı kongre baskınına sebep olmuştu. Kışkırtıcı söylemleri yüzünden bir çok sosyal medya hesabı erişime kapatılmıştı. Facebook da bu platformların başında geliyor.

ABD’deki ayaklanmadan bir gün sonra Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Donald Trump ile ilgili Facebook üzerinden şöyle bir açıklamada bulundu:

“Son birkaç yıldır Başkan Trump’ın platformumuzu kendi kurallarımıza uygun şekilde kullanmasına izin veriyoruz. Politikalarımızı ihlal ettiği zamanlarda bazen gönderilerini kaldırdık bazen gönderilerini hassas olarak işaretledik. Bunu yaptık çünkü halkın siyaset konuşma ve tartışma hakkının olduğunuzu düşünüyoruz ancak şu anki durum öncekilerden farklı. Sergilenen bu hareketler, demokratik yollarla seçilmiş bir başkana karşı şiddetli kışkırtma yapmak için platformumuzun kullanılmasını içeriyor.” “Başkanın bu dönemde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyor ve bu nedenle Facebook ve Instagram hesaplarına uyguladığımız yasağın süresini süresiz olarak veya en azından önümüzdeki iki hafta boyunca yeni başkan iktidara geçene kadar uzatıyoruz.”

Facebook, aldığı bu karar sonrası Trump destekçilerinden büyük tepki gördü. Gelen tepkiler sonrası Facebook, 56 bin çalışanından her türlü tepkiden kaçınmaları için dikkatli olmalarını istedi. Facebook çalışanları; markalı ürün giymemeleri, taşımamaları ya da Facebook çalışanı olduklarını belli etmemeleri konusunda uyarıldı.

28°
açık