banner23

banner26

banner24

banner25

7 Ekim Milli Türkmen Bayramı’nın 23. Yılı kutlanıyor

7 Ekim 1997 yılında Erbil’de toplanan ilk Türkmen kurultayının aldığı kararla 7 Ekim Milli Türkmen Bayramı olarak kabul edilmiş, kurultay tarafından resmi dilin ise “İstanbul Türkçesi” olması kararlaştırılmıştı.

GÜNDEM 07.10.2020, 12:22
7 Ekim Milli Türkmen Bayramı’nın 23. Yılı kutlanıyor
banner34

23 yıl önce bugün tüm Türkmen kuruluşları, Irak Türkmen Cephesi (ITC)’nin çağrısıyla toplanmış ve tüm önemli kararlarının yanında bugünü Milli Türkmen Bayramı olarak kabul etmişti.

Yıldönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda birlik mesajı veren Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, bugünün sadece Irak Türkmenlerinin değil tüm Türk Dünyasının bayramı olduğunu ifade etti.

Zaman içerisinde bölgenin çeşitli yerlerinde ITC’ye ait ofislerin ve yurtdışı temsilciliklerinin açılması, Türkmenlere ait televizyon kanalının kurulması, bölgenin birçok yerindeki 100’e yakın Türkmen okullarının varlığı ve Türkiye Türkçesi’nde eğitim vermesi, ITC başkanlığının Erbil ve ardından Kerkük’e taşınabilmesi, meclis ve sivil toplum kuruluşlarının tesisi ile kolektif çalışmalar sağlanabilmesi, 7 Ekim 1997’de toplanan 1. Türkmen Kurultayı ve akabinde toplanan 2, 3, 4 ve 5. Türkmen kurultaylarının kazanımları olarak kabul ediliyor.

17°
açık