banner23

banner26

banner24

banner25

90 kişinin öldüğü Kabil'deki patlamayı DEAŞ üstlendi

DEAŞ'ın üstlendiği Kabil Havalimanı yakınlarında meydana gelen patlamalarda 13 ABD askeri de dahil 90 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi de yaralandı.

GÜNDEM 27.08.2021, 09:03
90 kişinin öldüğü Kabil'deki patlamayı DEAŞ üstlendi
banner34

ABD ve İngiltere'nin, vatandaşlarına Kabil Havaalanı'nı terketmeleri konusunda uyarı yapmasının üzerinden çok geçmeden havaalanı yakınlarında görgü tanıklarının ifadelerine göre 26 Ağustos Perşembe günü 6 patlama gerçekleşti.

Ortadoğu Haber'in verdiği bilgilere göre, patlamayı DEAŞ üstlenirken, ölü sayısı her geçen saat artarak 90'a ulaştı ve yaralı sayısı da 150'in üzerine çıktı.

Patlamanın ardından ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban'dan açıklama geldi. Urban, saldırıda 13 ABD askerinin öldüğünü, yaralı sayısının da 18'e çıktığını ve yaralıların cerrahi birimlerle donatılmış C-17 uçağı ile tahliye edildiğini açıkladı. 

Ölenler arasında Taliban üyeleri de bulunuyor. Taliban'dan gelen açıklama 28 üyesinin saldırıda hayatını kaybettiğini doğruladı. Onlarca üyesini kaybeden Taliban, saldırının ABD askerlerinin güvenliği sağladığı yerde olduğunu ileri sürdü.

Bölgede bulunan muhabirlerin ifadelerine göre Kabil'i kan gölüne çevirmek için ilk olarak 2 bomba patlatıldı. Daha sonra Baba Mina'da 1, Şehr-i Nav'da 2 ve şehrin dışında da 1 tane olmak üzere patlama yaşanırken Darulaman Sarayı yakınlarında da silah sesleri duyuldu.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid'in duyulan 6'ncı patlamanın ABD'nin kendi ekipmanlarını imha etmek için yaptığını Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Saldırıyı üstlenen DEAŞ, patlamanın Afgan tercümanların belgelerini kontrol eden ABD askerlerine 5 m kala gerçekleştirildiğini açıkladı.

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD ordusunun Afganistan'daki tahliye faaliyetlerinin 36 saat içinde bitmeyeceğini açıkladı.

CNN televizyonunun Katar muhabirinin canlı bağlantı sırasında 150 Amerikan vatandaşı ve ABD'nin Kabil Büyükelçiliğinde çalışan 1800 yerel çalışanın halen Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na nakledilmeyi beklediğini ve Pentagon'un tahliyeleri 36 saat içinde sonlandıracağını ifade etmesi Pentagon'u harekete geçirdi.

Pentagon Sözcüsü Kirby, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kabil'deki tahliye operasyonları 36 saat içinde bitmeyecek. Misyonun bitimine kadar elimizden geldiğince çok insanı tahliye etmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan askerlerinin Afganistan'daki görevinin 31 Ağustos'ta son bulacağını açıklamıştı.

24°
açık