banner23

banner24

AB ve NATO'dan "Rusya'ya karşı koyma" sözü

Litvanya ve Letonya ziyaretlerinde açıklama yapan AB ve NATO yetkilileri, tüm müttefiklerini savunmaya hazır olduklarını söyleyerek Ukrayna'ya siyasi ve pratik destek sağlamaya devam edeceklerini aktardılar.

GÜNDEM 02.12.2021, 10:34
AB ve NATO'dan "Rusya'ya karşı koyma" sözü

AB ve NATO yetkilileri, Pazar günü yaptıkları Litvanya ve Letonya ziyaretleri sırasında "hibrit tehditlere karşı koyma" sözü verdiler.

Defence Talk sitesinde yer alan habere göre Belarus göçmen krizi ve Ukrayna sınırındaki asker yığını hakkında açıklamalar yapıldı. Buna göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Rusya'ya Ukrayna sınırındaki askeri yığınını azaltma konusundaki çağrısını yineledi. Ayrıca Stoltenberg, Rusya'nın güç kullanması durumunda oluşacak "sonuçlar" konusunda uyarıda bulundu. Rus yetkililer buna cevap olarak herhangi bir saldırı niyetlerinin olmadığı yönünde açıklama yaptı. Rus yetkililer tarafından, bu açıklamaların ABD propagandası olduğu yönünde suçlamalar da yapıldı.

Belarus göçmen krizi

Kasım ayının başından beri büyük çoğunluğu Ortadoğu ve Asya'dan olan göçmenlerin; Polonya, Litvanya ve Letonya'ya yasa dışı geçiş denemelerinde artış yaşanıyor. Belarus ve Polonya sınırında bulunan bu göçmenlerden kaynaklanan krizin Belarus lideri Lukaşenko'dan kaynaklandığı iddia edilmişti. AB yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, göçmenleri kolay giriş vaadiyle AB sınırına toplamak suçuyla Lukaşenko'yu hedef göstermişti. Yapılan yeni ziyaret sırasında bu konu yine gündeme geldi ve Belarus yine suçlandı.

 Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, göçmen krizini AB'ye karşı hibrit bir tehdit olarak kullandığı yönünde Belarus'u suçladı. 

banner34