banner23

banner24

AB Yüksek Temsilcisi'nden Rusya ile istikrarlı ilişki çağrısı

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin Rusya ile daha öngörülebilir ve istikrarlı ilişki kurmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

GÜNDEM 15.09.2021, 08:44
AB Yüksek Temsilcisi'nden Rusya ile istikrarlı ilişki çağrısı
banner46

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, genel kurul toplantısında birliğin Rusya ile ilişkilerine ilişkin konuştu ve bu konuda diplomatik çalışma gerektiğini kaydetti.

Sputnik'in haberine göre Borrell, AB’nin Rusya ile daha öngörülebilir ve istikrarlı, daha az çatışmalı ilişkilere ihtiyacı olduğunu, bunun için diplomatik çalışma gerektiğini söyledi.

"Gaz fiyatları yükseliyor, bu onlar için iyi, bizim içinse kötü haber"

Avrupa Parlamentosu'nun AB ile Rusya arasındaki ilişkilere ilişkin raporunun tartışıldığı toplantıda konuşan Borrell, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

"Rusya komşumuz olmaya devam ediyor. Gaz fiyatları yükseliyor, bu onlar için iyi, bizim içinse kötü haber. Rusya günden güne değişmeyecek, fakat onunla daha öngörülebilir ve istikrarlı ve daha az çatışmalı ilişkilere ihtiyacımız var. Tüm bunlar diplomatik çalışma gerektiriyor. Rusya ile ortaklığı yenilemek isterdim, fakat şu anki koşullarda bunu hayal etmek zor. Rusya Federasyonu ile ilişkilerin tamamını gerçekçi bir şekilde değerlendirmeliyiz.” 

banner34
17°
az bulutlu