banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Afganistan'daki yenilgisini bir kez daha kabul etti

ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, Senato’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’ne yaptığı açıklamada, ABD’nin Afganistan’daki 20 yıllık savaşı kaybettiğini itiraf etti.

GÜNDEM 30.09.2021, 13:55
ABD Afganistan'daki yenilgisini bir kez daha kabul etti
banner34

Afganistan'dan çekildikten sonra 20 yıllık Afganistan macerasını başarısız olarak kabul eden ABD, yenilgisini bir kez daha dile getirdi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, “Afganistan’daki savaşın, Kabil’de Taliban iktidardayken, istediğimiz şartlarda sona ermediği hepimiz için açıktır” ifadeleriyle ABD'nin Afganistan konusundaki yenilgisini yeniden ortaya koymuş oldu.

ABD'nin kaybedilen bir savaş verdiğini söyleyen Milley, bu ‘stratejik başarısızlığın’ uzun zaman öncesine dayanan bir takım stratejik kararın sonucu olduğuna işaret etti.

Milley ayrıca, 2001'de ABD’nin Afganistan’ı işgalinden hemen sonra El Kaide lideri Usame bin Ladin’i yakalamak veya öldürmek için çok fırsat kaçırdıklarını söyledi.

ABD’nin 11 Eylül saldırılarından sonra başlayan misilleme amaçlı operasyonları, Taliban’ı tamamen bitirmek için Afganistan’ı yeniden inşa etmeye yönelik büyük bir projeye dönüştü.

Fakat ABD'nin çekilme kararı alması işleri değiştirdi. Taliban, ABD'nin çekilmesiyle gücünü artırmaya başladı. Bununla birlikte, Afgan ordusu ile hükümeti, ülkedeki kontrolü Taliban'a vermek zorunda kaldı. Tahliyelerde de gecikmeler yaşandı. Tahliye sürecinin son günlerinde Kabil Havaalanı çevresinde DEAŞ’ın üstlendiği ve yüzü aşkın insanın hayatını kaybettiği intihar saldırısı meydana geldi.

Pentagon liderleri, 29 Eylül'de Senato önünde, Şubat 2020’de eski Başkan Donald Trump yönetimi ile Taliban arasında varılan bir anlaşmanın ardından Afgan ordusunun yaşadığı hayal kırıklığını hafife aldıklarını kabul etti.

20°
açık