banner23

banner26

banner24

banner25

ABD, Afganistan’dan çekilme tarihini 11 Eylül’e erteledi

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’da bulunan askerlerinin çekilişini 1 Mayıs tarihinden 11 Eylül tarihine ertelemeye karar verdi.

GÜNDEM 13.04.2021, 21:31
ABD, Afganistan’dan çekilme tarihini 11 Eylül’e erteledi
banner34

11 Eylül 2001 saldırılarının ardından kuvvetlerini Afganistan’a sokan ABD, ülkeyi önümüzdeki 11 Eylül'de terketmeyi düşünüyor.

The Associated Press'in, kimliğini açıklamayan yetkililere dayandırdığı haberinde, Biden yönetiminin 11 Eylül saldırılarının 20'nci yıl dönümünde Afganistan’dan tümüyle çekilmeyi kararlaştırdığı ifade edildi.

Donald Trump döneminde imzalanan Doha Anlaşması, 1 Mayıs tarihine kadar ABD askerlerinin ülkeden çekilmesini içeriyordu. Ancak yeni Başkan Biden, ilk günden beri 1 Mayıs tarihini çok erken olarak gördüğünü belirterek ertelemenin sinyallerini veriyor. Biden aldığı bu karar ile Afgan barış sürecini tehlikeye düşürebilir. 

Afganistan’da taraflar, 16 Nisan’da İstanbul’da düzenlenmesi planlanan barış konferansını beklerken Taliban zirveye katılmak için hazır olmadığını açıklamıştı. Taliban’ın kararını duyurması sonrasında Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Konuya ilişkin Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında İstanbul Konferansı'nın yeni başlangıç tarihi olarak 24 Nisan belirlendi.

23°
açık