banner23

banner24

ABD BAE'ye savaş uçağı ve destroyer gönderiyor

ABD, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İran destekli Husi milislerinin saldırılarına karşı koymasına yardımcı olmak için Abu Dabi’ye güdümlü füze destroyeri ve savaş uçakları göndereceğini duyurdu.

GÜNDEM 02.02.2022, 14:44
ABD BAE'ye savaş uçağı ve destroyer gönderiyor

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan'ın yaptığı telefon görüşmesinin ardından, BAE’yi mevcut tehditler karşısında desteklemek için karar verildi.

Karara göre ABD, BAE'yi Husilerin olası saldırılarına karşı korumak için güdümlü füze destroyeri ve savaş uçaklarından oluşan askeri araçlar gönderecek.

ABD Donanması'nın füze destroyeri Gürcistan'a demirledi

Şarkul Avsat'ın haberine göre, ABD'li Savunma Bakanı görüşme sırasında Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan'a BAE'nin mevcut tehditle yüzleşmesine yardımcı olmak için beşinci nesil savaş uçaklarını konuşlandırma kararının, ABD'nin BAE ile uzun vadeli bir stratejik ortak olduğunun açık bir işareti olduğunu dile getirdi.

Husilere karşı olarak Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’na katılan BAE, Ocak ayında Husiler tarafından balistik füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan üç saldırıya uğradı. 

BAE'den açıklama: Saldırı cezasız kalmayacak - DÜNYA Haberleri

Husilerin 17 Ocak’ta Abu Dabi’ye düzenlediği ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği İHA'lı saldırı; BAE’ye Husiler tarafından düzenlenen ilk saldırı olarak kayıtlara geçti.

BAE kendilerine yöneltilen son iki füzeyi de el Zahra Hava Üssü'nde konuşlu ABD kuvvetlerinin yardımıyla imha etmeyi başardı.

Geçen hafta üst düzey BAE’li bir yetkilinin açıklamasına göre BAE Husilerin saldırılarına karşı koymak için savunma yeteneklerini geliştirmeye devam ediyor.

Yetkili ayrıca BAE’nin yüksek düzeyde savunma yeteneklerine sahip olduğunu ve bu yetenekleri sürekli olarak modernize etmeye çalıştığına dikkat çekerek ulusal güvenliğine yönelik tehditlerle mücadele etmek amacıyla gelişmiş sistemler ve teknolojiler edinmek için uluslararası ortaklarla çalışmalar yürütüldüğüne işaret etti.

banner34