banner23

banner24

ABD Başkanı Biden, Abu Dabi Veliaht Prensi ile telefonda görüştü

ABD Başkanı Joe Biden ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed, dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

GÜNDEM 23.08.2021, 12:24
ABD Başkanı Biden, Abu Dabi Veliaht Prensi ile telefonda görüştü

ABD Başkanı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ABD’li diplomat ve vatandaşların Afganistan'dan tahliye edilme sürecinde sağladığı destek için teşekkür etti. Başkan Biden “BAE'nin ABD vatandaşları, büyükelçilik çalışanları ve diğer ülke vatandaşlarının Kabil'den üçüncü ülkelere güvenli geçişini kolaylaştırmaya yönelik insani çabalarını çok takdir ediyoruz. Bu durum, BAE ile ABD arasındaki güçlü ve kalıcı ortaklığı güçlendiriyor” dedi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre BAE, daha önce Afganistan'dan tahliye edilen 5 bin Afgan'ı başka ülkelere gitmeden önce misafir edebileceğini açıklamıştı. BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, ABD’nin talebi üzerine, Afgan vatandaşlarını -daha sonra ABD uçaklarıyla ayrılmaları şartıyla- diğer ülkelere seyahat etmeden önce geçici olarak ağırlayabileceklerini duyurmuştu.

Ayrıca Şeyh Muhammed bin Zayed, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Sanchez görüşmede, birçok ülkenin diplomat ve vatandaşlarının tahliyesine ek olarak, İspanyol vatandaşlarının Afganistan'dan tahliyesini kolaylaştırmak için BAE'nin gösterdiği insani çabalardan dolayı teşekkür etti. Görüşmede bölgesel gelişmeler de ele alındı.

banner34