banner23

banner24

ABD Büyükelçiliği, hassas ve sembolik belgeleri imha ediyor

Afganistan serüveninin sonuna gelen ABD'nin Kabil Büyükelçiliği, çalışanlarına Kabil'e yaklaşmakta olan Taliban'ın propaganda yapmasını önlemek için hassas belgeleri ve ABD sembollerini ortadan kaldırması talimatını verdi.

GÜNDEM 14.08.2021, 10:08
ABD Büyükelçiliği, hassas ve sembolik belgeleri imha ediyor
banner46

ABD askerlerinin çekilmesiyle Taliban örgütünün tehdidiyle başbaşa kalan ABD'nin Kabil Büyükelçiliği, ABD'ye dair belgeleri, amblem içerikli nesneleri ve içinde ABD bayrağının bulunduğu eşyaların imha edilmesi yönünde talimat verdi.

Şarkul Avsat'ın edindiği bilgiye göre, ulaşılan bir notta, bir büyükelçilik yetkilisi, personele yakma fırınının ve diğer belge imha ekipmanının nerede olduğunu söylüyor. Notta, imhanın, elçilik veya bakanlık amblemini, ABD bayraklarını ve reklam amaçlı kullanılabilecek diğer öğeleri barındıran eşyaları kapsadığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, ABD'nin ülkedeki diplomatik varlığının azalması karşısında böyle bir adım atılmasının normal bir prosedür olduğunu belirtti.

ABD Taliban'ın ilerleyişini tehlikeli bulurken Savunma Bakanlığı, Kabil'in yakın bir tehlike ile karşı karşıya olmadığını savunuyor. 

Pentagon sözcüsü John Kirby ise gazetecilere verdiği demeçte, Kabil'in şu anda yakın bir tehlike atmosferi yaşamadığını, ancak Taliban'ın Kabil'i izole etmeye çalıştığını ifade etti.

banner34
21°
parçalı az bulutlu