banner23

banner26

banner24

ABD casus uçağı, Rusya ve Belarus’un batı sınırları yakınlarında

Amerikan keşif uçağı Bombardier Challenger 650 ARTEMIS’in, Rusya ve Belarus’un batı sınırlarının yakınlarında saatlerce uçuş yaptığı tespit edildi.

GÜNDEM 12.07.2021, 18:32
ABD casus uçağı, Rusya ve Belarus’un batı sınırları yakınlarında
banner34

Rusya-ABD arasındaki casus uçak faaliyetlerine bir yenisi daha eklendi. ABD keşif uçağı Challenger 650 ARTEMIS Rus-Belarus sınırları yakınlarında faaliyet gösteriyor.

Gazeta.ru’nun haberine göre Amerikan keşif uçağı Bombardier Challenger 650 ARTEMIS’in Rusya ve Belarus’un batı sınırları yakınlarında saatlerce uçuş yaptığı fark edildi. Haber metnine göre Romanya'nın Köstence liman kenti yakınlarındaki Mikhail Kogalniceanu havaalanından kalkan uçak, Kaliningrad bölgesinin güney sınırı ile Belarus’un batı sınırında, Polonya hava sahasında yaklaşık altı saat boyunca uçuş gerçekleştirdi.

ARTEMIS çok işlevli keşif ve hedef belirleme sistemine sahip bir casus uçağıdır. Uçak, 2015 yılında hizmete giren Bombardier Challenger 650 iş jeti temelinde geliştirildi.

Nisan ayının başlarında bir Rus MiG-31 savaş uçağı, Pasifik Okyanusu üzerinde bir Amerikan RC-135 keşif uçağını casusluk faaliyeti yaparken tespit etmişti.

26°
açık