banner23

banner24

ABD, Çin mıknatısı yüzünden F-35 teslimatını askıya aldı

ABD, F-35 motorunda kullanılan mıknatıslardan birinin alaşımının Çin'den ithal edildiğini tespit etmesi üzerine uçağın Amerikan ordusu ve müşteri ülkelere teslimatını geçici olarak durdurdu.

GÜNDEM 08.09.2022, 09:33
ABD, Çin mıknatısı yüzünden F-35 teslimatını askıya aldı
banner46

ABD'li savunma devi Lockheed Martin; F-35'in turbo motor pompalarından birinde kullanılan bir mıknatısın alaşımının Çin'den ithal edildiğinin belirlendiğini açıkladı.

Lockheed Martin bunun üzerine uçağın ABD ordusuna ve uçağın alıcısı olan müşteri ülkelere teslimatını durdurma kararı aldı.

Uçakta kullanılan malzemenin gerekli yasa ve düzenlemelere uygunluğunu sağlanacağını bildiren şirket, teslim edilmiş uçakların bu süreçten etkilenmediğini kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı Kontrat Yönetim Ajansı, 19 Ağustos'ta Müşterek Savaş Uçağı F-35 Ofisi'ni; uçakta kullanılan mıknatısın Çin'den ithal edilen ham madde ile üretildiği konusunda uyardı ve ağustos ayı sonunda tedarikçilerden birinin şirkete kullandıkları ham maddenin Çin'den alındığını ancak mıknatısların ABD'de manyetize edildiğini bildirdi.

F-35 Ortak Program Ofisi sözcüsü Russell Goemaere ise yaptığı açıklamada mıknatısın bilgi aktarımı ve güvenliğe zarar vermediğine dikkat çekti:

"Mıknatıs bilgi aktarmadı veya uçağın bütünlüğüne zarar vermedi. Bu konuda herhangi bir performans, kalite, emniyet veya güvenlik riski bulunmuyor ve hizmet içi F-35 filosunun uçuş operasyonlarının normal şekilde devam edeceğini teyit ettik."

banner34
17°
açık