banner23

banner24

ABD, Çin’in ABD savaş gemisini kovduğunu reddediyor

ABD yönetimi, Çin’in ABD savaş gemisini Spratly Adaları yakınında kovduğu iddialarını reddediyor.

GÜNDEM 25.12.2020, 15:21
ABD, Çin’in ABD savaş gemisini kovduğunu reddediyor

ABD Donanma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Çin’in Salı günü Güney Çin Denizi'nde ABD savaş gemisinin uzaklaştırıldığı yönünde yalan bir iddiada bulunduğunu ve bu iddianın denizcilik bölgesindeki gayri meşru hareketlerini savunma çabası olduğu ifade edildi.

American Military News sitesinde yer alan haberde, Çin yönetimi tarafından yapılan açıklamada ordunun Salı günü Güney Çin Denizi'ndeki Spratly Adaları yakınlarında seyreden ABD Donanmasından bir güdümlü füze muhribini uzaklaştırdığı bildirildi.

Çin yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı sularda seyreden USS John S. McCain muhrip gemisini uyarmak maksadıyla Halk Kurtuluş Ordusu'nun Güney Komutanlığı'nın uçak ve gemi konuşlandırdığı ifade edildi. Ancak, ABD Donanması 7. Filo sözcüsü Teğmen Joe Keiley “Çin Halk Cumhuriyeti'nin bu misyon hakkındaki açıklaması yanlıştır. USS John S. McCain, herhangi bir ülkenin bölgesinden kovulmadı." açıklamasında bulundu.

HKO birimlerinin ABD muhribiyle telsiz üzerinden iletişim kurarak muhribin bölgeyi terk etmesinin istendiği belirtiliyor. ABD donanma sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise geminin görevini çizelgeye uygun olarak icra ettiği ve kovulmadığı, USS John S. McCain’in seyrüsefer serbestisi operasyonunu (FONOP-freedom of navigation operation) uluslararası hukuka uygun bir şekilde  gerçekleştirdiği ve ardından uluslararası sularda normal operasyonlarına devam ettiği ifade ediliyor.

banner34