banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'de iç savaş tehdidine karşı önlemler alınıyor

ABD'deki silahlanma artışının ardından mağaza sahipleri, gerçekleşebilecek iç savaşta mağazalarını muhafaza etmek için yüksek korumalıklar monte etti.

GÜNDEM 03.11.2020, 10:37
ABD'de iç savaş tehdidine karşı önlemler alınıyor
banner34

ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinden sonra oluşabilecek iç savaş durumuna karşı önlemler alınmaya başlandı. ABD'deki mağaza sahipleri, mağazaların çevresine korumalık duvar monte ederek tedbir aldı. 

Independent tarafından geçen hafta yapılan haberde, seçim öncesi dönemde ABD vatandaşlarının silah satın alma oranında ciddi bir artış olduğu bildirilmişti. En çok silah satın alanların ise siyahiler ve kadınlar olduğu tespit edilmişti. 

The Washington Post'ta yer alan habere göre, 3 Kasım 2020 ABD başkanlık seçimlerini büyük risk olarak gören mağaza sahipleri, mağazalarını korumak için aldıkları önlemlere ciddi paralar harcadı. Pek çok mağaza seçim günleri tamamen kapalı olacak ve mağaza sahibinin, çalışanlarının oy kullanmasının yanı sıra eğer isterlerse sandıklarda görevli olabilmeleri için ücretli izin verdiği biliniyor. 

"Silahlananlar süreci bile bilmiyor"

Amerikan polisinin de seçim sonrası için teyakkuzda olduğu belirtildi. Bütün bu toplum içi şiddet potansiyelinin, siyahi Amerikan vatandaşı George Floyd'un ölümünden sonra alevlendiği öne sürülüyor. Afro-Amerikan vatandaşların silah satın alma oranındaki artış, bu fikri destekleyen istatistiklerden biri olarak meseleye açıklık veriyor.

Farklı kaynaklar da silahlanma bilgisini destekliyor. Sky News tarafından yapılan habere göre, ABD'nin 8. büyük eyaleti Michigan'daki vatandaşlar dükkanlarda silah bırakmayacak kadar yüksek oranda silahlanmaya başladı. Bölgedeki silah mağazası sahibi durumu, "Süreci bile bilmiyorlar. Sadece silah satın almak istiyorlar." şeklinde ifade etti. Mağazaya gelenler arasında iki çocuklu bir annenin de olduğu belirtilen haberde, kişilerin, silah satın alma girişimlerini "kendilerini ve ailelerini olası bir tehditten korumak" şeklinde ifade ettiği bildirildi.

24°
açık