banner23

banner26

banner24

ABD'deki Yunan lobisinden F-16 çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın NATO zirvesinde Türkiye’ye verilecek F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu konusunda uzlaşmaya varacak olmaları Yunan Cumhuriyetçileri rahatsız etti.

GÜNDEM 06.07.2022, 17:27
ABD'deki Yunan lobisinden F-16 çıkışı
banner34

Sahada ve masada Türkiye’nin güçlenmesinden rahatsız olan Yunanistan’ın Türkiye hazımsızlığı Amerika'dan yankılandı.

NATO zirvesinde Türkiye’nin talep ettiği F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu konusunda ABD Başkanı Joe Biden olumlu açıklamalarda bulunmuştu.

Joen Biden'ın "F-16 jetlerinin modernizasyonu konusunu çözmemiz gerekiyor, bunu yapmamak bizim çıkarımıza değil. Ben pozisyonumu değiştirmediğimi onlara söyledim. Aralık ayından bu yana bunu söylüyorum. Bunun için Kongre'nin onayına ihtiyacımız var ve bu onayı alabileceğimizi düşünüyorum." şeklindeki Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakan açıklamaları; Yunanistan’ı ve ABD Kongresi'ndeki Yunan-Amerikan Cumhuriyetçileri rahatsız etti.

ABD Kongresi'nden Türkiye'nin Suriye harekatı ve Trump'a tepki |  Independent Türkçe

Cumhuriyetçi Gus Billirakis ve Nicole Maliotakis gibi isimler ABD Başkanı Joe Biden’ın aldığı karardan rahatsızlık duyduklarını belirterek Türkiye’ye hiçbir şekilde silah satılmamasını istiyor. 

Yunan Televizyona bağlanan Gus Billirakis, Biden’ın F-16’lara onay verirken İsrail ve Güney Kıbrıs’ı dikkate almadığını savunarak Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için her şeyi yapacaklarını söyledi. 

Türkiye’ye gönderilecek savaş uçaklarının Yunanistan’a karşı kullanılacağını savunan bir grup Temsilciler Meclisi Üyesi, Gus Bilirakis’in açıklamalarından sonra Beyaz Saray’a bir mektup göndererek Türkiye’ye F-16 satışının durdurulmasını istedi.

28°
parçalı az bulutlu