banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'den Afganistan meselesine "kazanılamamış savaş" açıklaması

Günlük basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesiyle "bir zafer ilanı" yapmayacaklarını belirterek, işgal için "Bu, 20 yıllık askeri olarak kazanılamamış bir savaş." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 09.07.2021, 11:27
ABD'den Afganistan meselesine "kazanılamamış savaş" açıklaması
banner34

ABD, Afganistan'daki işgalinden sonraki çekilmesini kazanılmamış savaş olarak gördüğünü açıkladı.

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen PsakiJen Psaki, çoğu tercüman olan Afganların vize sürecine dair açıklamada bulundu. Psaki, bu kişilerin özel vize süreçlerine hız verdiklerini dile getirdi.

Psaki, "Kongre ile de yakın çalışıyoruz bu konuda. Binlerce Afganı aileleri ile birlikte ülke dışına çıkarmak üzere bir planlama yaptık. Bu planlamada ABD'deki bazı askeri üsler ve üçüncü ülkeler belirledik. Askerlerimiz tamamen çekilmeden bu Afganlar üçüncü ülkelere taşınacak." diye konuştu.

Psaki ülkeler konusunda detay vermezken, Afganların geçici olarak götürüleceği ülkelerin ABD'nin Pasifik'teki Guam adası dahil, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'ın da olduğu iddia ediliyor. Psaki ayrıca bu taşınma sürecinin ise ağustos itibariyle başlayacağını kaydetti.

ABD'nin çekilmesinden sonra Afganistan'daki durumun gittikçe zorlaşacağını zaten beklediklerini dile getiren Psaki, "Bugün aldığımız kararı (Afganistan'dan çekilme) almamış olsaydık sonuçları çok daha ağır olurdu." dedi.

Psaki, basın toplantısında dikkat çeken bir ifadeye de yer verdi. Psaki, Afganistan savaşı için bir zafer ilanı yapmayacaklarını vurgulayarak, "Bu, 20 yıllık askeri olarak kazanılamamış bir savaş" ifadelerini kullandı.

22°
parçalı az bulutlu