banner23

banner24

ABD'den "kontrolsüz nükleer savaş riski" uyarısı

ABD Silah Kontrol Birliği, süper güçler arasındaki nükleer silahlanma yarışının dünya için kontrolsüz savaş tehdidini taşıdığını belirtti.

GÜNDEM 02.08.2021, 11:28
ABD'den "kontrolsüz nükleer savaş riski" uyarısı
banner46

ABD Silah Kontrol Birliği’nin Silahsızlanma ve Tehdit Azaltma Politikası Direktörü Kingston Reif'in The Sun gazetesine verdiği röportajda, günümüzdeki silahlanma yarışının, Sovyetler Birliği ve ABD’nin on binlerce nükleer silah ürettiği ‘soğuk savaş’ dönemindeki gibi olmadığını belirtti.

Direktör Reif, "Büyük güçler arasında yeni nükleer rekabete tanık oluyoruz. Engellemek için adım atmazsak bu rekabet en yakın zamanda daha büyük ve tehlikeli hale gelebilir" ifadelerini kullandı.

Nükleer yarışın ABD ve müttefikleri için ulusal güvenlik tehdidi arz ettiği uyarısında bulunan Reif, "Çatışmanın nükleer seviyesine çıkma olasılığı endişe yaratıyor. Büyük güçlerin, nükleer savaşın kısıtlanıp kontrol altında tutulabileceği yönündeki asılsız güven de endişe yaratıyor" diye konuştu.

Uzman, süper güçler arasındaki rekabetin geliştiğini ve tarafların, rakibin eylemlerine karşılık olarak cephaneliklerinin boyutunu, çeşitliliğini ve imkanlarını artırmayı seçtiklerini de sözlerine ekledi.

banner34
19°
parçalı bulutlu