banner23

banner24

ABD'den Rusya'ya karşı asker sevkiyatı

ABD, Rusya'nın Belarus ve Ukrayna sınırındaki askeri faaliyetlerini artırmasına karşılık olarak Romanya, Polonya ve Almanya'ya 3 bin asker sevk edecek.

GÜNDEM 03.02.2022, 14:28
ABD'den Rusya'ya karşı asker sevkiyatı

ABD'nin, Rusya'ya yönelik tedbirlerine bir yenisi daha eklendi.

ABD; Polonya, Belarus ve Almanya'ya 3 bin asker sev edecek. Bunun sebebinin, Rusya'nın Belarus'ta ve Ukrayna sınırındaki askeri faaliyetlerini artırması olduğu belirtildi.

Pentagon Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada bu sevkiyatın "ABD'nin NATO müttefiklerini savunmaya olan bağlılığını" gösterdiği vurgulandı.

"Joe Biden'ın tavrı net"

Pentagon yetkilisi, "Mevcut durum, NATO'nun doğu kanadındaki caydırıcı ve savunmacı duruşunu güçlendirmemizi gerektiriyor." dedi ve "Başkan Biden, Amerika Birleşik Devletleri'nin Avrupa'nın güvenliğine ve istikrarına yönelik artan tehdide yanıt vereceği konusunda net. NATO'nun 5'inci maddesine ve toplu savunmaya olan bağlılığımız katı olmaya devam ediyor." ifadelerini ekledi.

Sevkiyatın yakın bir zamanda gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

Rusya, batı bölgesine dair askeri sevkiyatlarını da her geçen gün artırıyor. En son Rus ordusunun, Batı Askeri Bölgesi'ne İskender-M operasyonel-taktik füze sistemi tugayı oluşturmayı planladığı açıklanmıştı. Özellikle Belarus'a gönderilen teçhizat devamlı sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor. Rusya, Batı'yı tedirgin eden faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.

banner34