banner23

banner24

ABD'den Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık askerî yardım

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık yeni silah ve savunma yardımı yapacaklarını duyurdu.

GÜNDEM 14.04.2022, 13:16
ABD'den Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık askerî yardım

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Ukrayna'ya askerî yardımlar gelmeye devam ediyor.

Son olarak ABD'nin Ukrayna'ya; Rusya'ya karşı savunmasını artırmak için 800 milyon dolar değerinde yeni bir askerî yardımda bulunacağı belirtildi.

BBC'nin haberine göre, ABD Başkaı Joe Biden yaptığı yazılı açıklama ile telefon görüşmesinde bulunduğu Zelenskiy'e, Ukrayna'ya silah, mühimmat ve diğer savunma yardımını onayladıklarını bildirdiğini ifade etti.

Joe Biden | Former Vice President of the United States Joe B… | Flickr

Ukrayna'nın ABD'nin verdiği silahları gayet verimli kullandığını söyleyen Biden, "Rusya, Donbas bölgesindeki saldırılarını artırmaya hazırlanıyor. Ukrayna'ya kendini savunmasını sağlayacak yardımları yapmayı sürdüreceğiz." dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby de Ukrayna'ya gönderilecek silahların neler olduğunu açıkladı. Buna göre Ukrayna'ya; Mi-17 helikopterleri ve obüs top sistemlerinin yanı sıra topçu ateşine karşı koyma radarı, hava gözetleme radarı, taktik insansız hava aracı, füzeler ve zırhlı personel taşıyıcıları bulunuyor. 

210816-D-WD757-1989 | Pentagon Press Secretary John F. Kirby… | Flickr

ABD'nin Ukrayna'ya 2021 başından bu yana sağladığı savunma yardımlarının miktarı son yardımlarla birlikte 3 milyar doları aştı. Bu meblağın Ukrayna'nın yıllık savunma bütçesinin yarısından fazla olması ise dikkat çekti.

banner34