banner23

banner24

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Rusya'ya nükleer silah uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'ya "nükleer silahlar hakkında boşboğazlık etmeyi bırak" mesajı gönderdiklerini bildirdi.

GÜNDEM 26.09.2022, 19:46
ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Rusya'ya nükleer silah uyarısı

Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken Batılı ülkelerin Ukrayna’ya sağladığı askeri destekler de günbegün artıyor.

Savaşın başladığı ilk günlerde Ukrayna ordusuna destek vermek için bekleyen Avrupalı ülkeler, Ukrayna ordusunun sahadaki başarıları arttıkça desteklerini artırdılar.

Özellikle ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler Ukrayna’ya çok sayıda silah ve mühimmat gönderdi.

Silah ve mühimmat desteğinin yanı sıra Batılı ülkeler, Ukrayna ordusuna bağlı çeşitli unsurlara eğitim ve doktrinel destek de sağladı.

Batı’nın Ukrayna’ya verdiği bu destek Ukrayna ordusunun direncini artırırken direnişin sürdürülebilir olmasını da sağladı.

Bu durum karşısında daha da saldırganlaşan Rusya tarafı, gerekli olduğu takdirde nükleer silah kullanımına gidebileceklerini açıkladı.

Rusya’nın bu tehdidine kayıtsız kalmayan Amerika Birleşik Devletleri de konu hakkında Rusya’ya bir uyarı mesajı gönderdi.

ABD'nin CBS televizyonunda yayımlanan "60 Minutes" programına röportaj veren Blinken, Washington yönetiminin Moskova'ya özel bir mesaj gönderdiğini açıkladı.

Blinken, "Nükleer silahlar hakkında boşboğazlık etmeyi bırakması için hem alenen hem de özel olarak Ruslara karşı gayet net olduk." ifadelerini kullandı.

Nükleer silah kullanımına atıfta bulunan Blinken, "Bunun yıkıcı sonuçları olabileceğini Moskova'nın bizden duyması ve bilmesi oldukça önemli. Biz de bunu gayet açık olarak ortaya koyduk." dedi.

Blinken, herhangi bir nükleer silahın kullanımının, bunları kullanan ülke de dahil birçok kişi için feci sonuçları olabileceğinin altını çizdi.

banner34