banner23

banner24

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Fransa hayati ortağımız

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Avustralya dışişleri ve savunma bakanları ile gerçekleştirilen görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Fransa’nın “hayati ortak” olduğunu söyledi.

GÜNDEM 17.09.2021, 15:34
ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Fransa hayati ortağımız

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İngiltere ve Avusturalya ile birlikte gerçekleştirdikleri Hint-Pasifik bölgesi güvenlik ortaklığının sonucunda öfkelenen Fransa’yı “hayati ortak” olarak nitelendirdi.

Sputnik'in haberine göre Blinken, ABD Savunma Bakanı Llyod Austin ile Avustralya dışişleri ve savunma bakanları eşliğinde Washington'da gerçekleştirilen görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Blinken, Avustralya ile imzalanan denizaltı alım anlaşmasının ardından Fransa ile gerilen ilişkiler hakkında değerlendirmeler yaptı.

Blinken, Fransa'nın Hint-Pasifik bölgesinde “hayati bir ortak” olduğunu söyledi ve Washington'un Paris ile iş birliğine devam edeceğini ifade etti. Washington’un denizaltı anlaşmasını açıklanmadan önce Fransız makamlarla temas halinde olduğunu söyleyen Blinken, "Fransa ile Hint-Pasifik'te ve dünyanın bir çok yerinde inanılmaz derecede yakın iş birliği içerisindeyiz. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Bu ilişkiye, bu ortaklığa çok değer veriyoruz" şeklinde konuştu.

banner34