banner23

banner26

banner24

ABD eski istihbarat subayı: Rusya ile savaşa hazır değiliz

Eski ABD istihbarat subayı Rebecca Koffler, Rusya ile yaşanacak bir savaşın artık varsayımsal boyuttan ileri geçtiğini ancak ABD'nin buna hazır olmaktan çok uzak olduğunu belirtti.

GÜNDEM 12.07.2021, 16:01
ABD eski istihbarat subayı: Rusya ile savaşa hazır değiliz
banner34

Amerikan ordusundan emekli olan eski istihbarat subayı Rebecca Koffler, olası bir Rusya-Amerika savaşına dair önemli açıklamalarda bulundu. 

The Hill internet sitesine konuşan Koffler, Amerikan hükümetinin Rusya ile olası bir savaşa hazır olmadığını belirtirken, Putin’in bu konuya olan inancının Washington’u daha da zor bir durumun içine hapsettiğini kaydetti.

Koffler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Üçüncü Dünya Savaşı çıkması durumunda Batılı ülkeler kaybedeceklerinin farkındalar.” sözlerine atıf yaparak, “Rus liderin güveni, Moskova'nın Washington'la kendi belirleyeceği koşullarda savaşabileceği ve savaşı kazanabileceğine olan inancından kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

Koffler, ABD’nin, Afganistan ve Irak savaşlarında zayıf düşmanlara karşı dahi yüksek teknolojiye başvurduğunu gören Rusya’nın, kendisine savaş alanı olarak siber alan ve uzayı seçtiğine işaret etti. ABD'nin bilişim altyapısının ve uydularının savunmasız olduğu üzerinde duran Koffler, Rusya'nın ABD’nin yörünge savunma sistemini devre dışı bırakabileceğine dikkat çekti. Eski istihbarat subayı şu an, Karadeniz bölgesinin Rusya ile ABD öncülüğündeki NATO arasında olası bir savaşın en muhtemel merkezi olduğunu vurguladı.

26°
açık