banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Irak'tan ayrılmamak için bahanelerini tazeledi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak ile olan ortaklığını yenilemek istediğini açıkladı.

GÜNDEM 03.04.2021, 10:59
ABD Irak'tan ayrılmamak için bahanelerini tazeledi
banner34

Güçlü bir petrol sahasına sahip Irak’ı yıllarca sömüren ABD, İran’ı bölgede görmek istemediği ve İran’la yakınlığı çıkarlarına ters düştüğü için Irak’ın İran’dan bağımsız olması gerektiğini arzuladığını ve bunun için ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirtti.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, 2 Nisan’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Stratejik Diyalog görüşmeleri kapsamında imzalanan anlaşmaları Irak Hükümeti ile ortaklığı açısından değerlendirdiğini, iki ülke arasında çarşamba günü düzenlenecek olan Stratejik Diyalog görüşmesinin ise başarılı olmasını istediğini söyledi.

ABD İran'ı Irak'ta görmek istemiyor

Birçok ülkeyle imzaladığı enerji anlaşmaları sonucu Irak’ın kendisinin de enerji kullanımı konusunda yeterli hale gelmesinin önünü açmak istediğini söyleyen Price, “Bu anlaşmaların Irak’ın İran’a bağımlılığına son vermesini umuyoruz.” dedikten sonra bir sonraki anlaşmaya kadar Irak’ın İran yaptırımlarından muafiyetinin yenilenmesinin uygun bir adım olacağını ve Irak enerji sektörünün de geliştirilebileceğini ekledi.

İran’ı bölgede görmek istemediği için Irak adına Irak’tan fazla hamlelerde bulunmak isteyen ABD’nin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, “Muafiyetlerin 120 gün süreliğine uzatılması, Irak Hükümetinin 120 gün içerisinde enerjide kendine yeterliliği güçlendirmeyi hedefleyen tedbirleri alabileceğine ve bedeli ağır olan İran enerjisine olan bağımlılığını azaltabileceğine olan inancımız çerçevesinde geldi. Irak Hükümeti ile olan stratejik ortaklık önemli; iki tur gerçekleştirdik ve bir sonraki toplantıyı sabırsızlıkla bekliyoruz. (Stratejik ortaklık) iki ülkeye fayda sağlayan bir ortaklıktır. Bu ortaklığın önümüzdeki gün, hafta ve yıllarda derinleşmesini istiyoruz.” dedi.

Irak Hükümeti, çarşamba günü düzenlenecek olan ABD ile Stratejik Diyalog görüşmelerinin yeni turunda; ABD ile geleceği ve ABD güçlerinin Irak’tan çekilmesi konusunda görüşmeyi talep etti.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise, geçen hafta yaptığı açıklamada nisan ayında Irak Hükümeti ile görüşmeyi, stratejik diyaloglarını yenilemeyi sabırsızlıkla beklediklerini belirtmiş; güvenlik, kültür, ticaret ve iklim gibi birçok alanda ortak çıkarları tartışmak için önemli bir fırsat olacağını dile getirmişti.

Psaki açıklamanın devamında Stratejik Diyalog toplantılarının amacının; DEAŞ’ı bölgede yeniden yapılanmasını engellemek, Irak askerine eğitim vermek ve danışmanlık sunmak olduğundan söz etti.

Irak ABD güçlerini ülkede görmek istemiyor

İran’ın dışında DEAŞ’ı da bahane olarak gösterip ABD’nin Iraktan ayrılmayacağının sinyallerini veren ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller “Irak’ın gelecek seçimleri, Irak demokrasisinde bir dönüm noktasını temsil ediyor. Seçimlerde aktif uluslararası denetim, seçim sürecine olan güveni güçlendirmede faydalı olacak ve 2018 seçimlerindeki düşük katılımın -ki bu durum İran ile müttefik partilerin Temsilciler Meclisi’nde kazanımlar elde etmesine yol açmıştı- tekrarlanmasını önleyecektir. Sanırım, ABD’nin Irak’a odaklanmasının, Irak ile güçlü ilişkilerin inşası için çok büyüyeceğini göreceğiz çünkü bu gerçekten bizim için önemli.” ifadelerini kullandı.

ABD askerlerinin ülkeden çekilmesini isteyen Irak’ta, Başbakan Kazımi tarafından Irak askeri gücünü artırma yoluna gidilerek bir çok askeri yetkilinin pozisyonunda değişikliklerde bulunuldu.

19°
açık