banner23

banner24

ABD istihbaratı: Taliban 1 hafta içinde Kabil’in kapısına dayanabilir

ABD istihbaratı, Kabil’in 3 gün ila 1 hafta arasında Taliban militanlarınca kuşatılabileceği değerlendirmesinde bulundu.

GÜNDEM 14.08.2021, 08:55
ABD istihbaratı: Taliban 1 hafta içinde Kabil’in kapısına dayanabilir
banner46

Taliban’ın beklenenden çok daha hızlı bir şekilde Afgan şehirlerini ele geçirmesi ve adım adım Kabil’e doğru yol alması tüm dünyada endişeye sebebiyet veriyor. 

CNN'in Amerikan istihbaratına dayandırdığı haberde, Taliban'ın 3 gün ila 1 hafta içinde Kabil'i kuşatma altına alma potansiyelinin bulunduğu ve bu senaryonun Washington'da değerlendirildiği bildirildi. 
Daha önce Taliban'ın Kabil kapısına dayanacağı süre için daha uzun bir periyot öngören ABD'li istihbarat kurumları, Taliban'ın hızlı ilerleyişi karşısında bu süreyi 1 haftaya kadar indirmek mecburiyetinde kaldı.

Taliban'ın son sürat ilerleyişi karşısında herhangi bir adım atmayan Joe Biden yönetimi ise derhal Kabil Büyükelçiliği'ndeki personelin tahliye edilmesi kararını aldı. ABD'nin Kabil Büyükelçiliği'ndeki personele, hassas tüm materyallerin yok edilmesi talimatı verildiği de kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Kabil Büyükelçiliği'ndeki personelin tahliyesine ilişkin 3 bin Amerikan askerinin dahiliyle operasyonun başladığını ve ülkedeki birliklerine herhangi bir saldırı olması halinde karşılık verileceğini belirtmişti.

banner34
19°
az bulutlu