banner23

banner24

ABD istihbaratına göre Kabil yakında düşebilir

ABD Başkanı Joe Biden, askerlerini Afganistan'dan çekme konusunda pişman olmadığını söylerken istihbarat kanalları, Kabil'in Taliban tarafından yakın zamanda kuşatılacağını ileri sürüyor.

GÜNDEM 12.08.2021, 09:28
ABD istihbaratına göre Kabil yakında düşebilir

10 Ağustos'ta Beyaz Saray'da yaptığı açıklama ile Afganistan konusuna değinen ABD Başkanı Joe Biden, ABD askerlerini Afganistan'dan çekmesinin ardından hızla ilerleyen Taliban'ın Afgan hükümetinin bir sorunu olduğunu dile getirdi.

DW Türkçe'nin haberine göre, ülkedeki yabancı güçlerin gitmesinden sonra Taliban'la başbaşa kalan Afgan hükümetinin kendi başına bir savaş vermesi gerektiğini ifade eden Biden, Afgan ordusunun Taliban'dan güçlü olduğunu vurgulayarak "Ama savaşmayı da istemeliler." dedi.

Biden, "Siyasetin zirvesinin artık bir araya gelmek zorunda olduklarını anlamaya başlamaları gerektiğini düşünüyorum." ifadeleriyle de Kabil'deki siyasî liderlere de birlikte hareket etmeleri çağrısında bulundu.

Yıllarca Afganistan'ı işgal eden ABD askerlerinin çekilmesini kararlaştıran Biden, bu kararından pişmanlık duymadığını dile getirirken Afgan ordusuna ABD'nin mali ve askeri desteğinin devam edeceği sözünü verdi. 

Afgan ordusu için 3,3 milyar dolar ayrıldı 

Biden'ın sözcüsü Jen Psaki de ABD'nin önümüzdeki yılın bütçesinden Afgan ordusu için 3 milyar 300 milyon dolar mali destek ayırdığını söyledi. Biden'ın askerleri çekme kararına da değinen Psaki, "ABD'nin 20 yıl önceki asıl hedefi olan terör örgütü El Kaide'ye darbe indirme amacına çoktan ulaştığını" savundu. Psaki, "(Başkan) Başkomutan olarak kararını verdi ve bu zor bir karardı." dedi.

Taliban, resmi kurumlara bayrağını asmaya başladı

İlerleyişini Kabil'e doğru sürdüren Taliban, kısa bir süre içinde sekiz vilayet merkezini ele geçirdi. Başkent Kabil'den 200 km uzaklıkta bulunan Baglan vilayetinin başkenti Pul-i Humri de Taliban'ın kontrolündeki vilayet merkezlerinden. Baglan vilayetinden Milletvekili Mamoor Ahmedzay, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, kentin valilik binasına ve diğer resmi kurumlara Taliban bayrağının asıldığını aktardı.

Taliban'ın kontrolündeki vilayet merkezlerinin toplam sayısı ise 34.

"Kabil yakında düşebilir" 

ABD istihbarat servisleri ise Kabil'in de düşebileceğini söylüyor üstelik bu yakın zamanda gerçekleşebilir.  Washington Post gazetesine konuşan istihbarat kaynakları, Taliban'ın 30 ile 90 gün içinde Kabil'e de ele geçireceğini hesapladıklarını aktardı.

İstihbarat kaynakları, haziran ayında yaptıkları açıklamada, Kabil'in ABD askerlerinin çekilmesinden 6 ila 12 ay sonra düşebileceğini öngörüyordu.

Güvenlik kaynakları gazeteye yaptığı açıklamada, "Her şey yanlış yönde ilerliyor." ifadelerini kullandı.

banner34