banner23

banner24

ABD'li siyasilerden Biden'a istifa çağrısı

Afganistan'da yaşanan patlamalarda ölen 90 kişinin içinde 13 ABD askerinin de olması ABD'de gerilimi artırırken Biden'ın istifa etmesi gerektiği şeklinde çağrılar da yükselmeye başladı.

GÜNDEM 27.08.2021, 11:26
ABD'li siyasilerden Biden'a istifa çağrısı
banner46

ABD askerlerinin geri çekilmesiyle başlayan süreç, Afganistan'da bombalı saldırıların düzenlenmesine kadar ilerledi. Dün Kabil Havaalanı'nda yaşanan bombalı saldırılarda 90 kişinin hayatına mal olurken, yaralıların sayısı 150'yi geçti.

ABD, bu süreçte 13 askerini kaybederken gözler ABD Başkanı Biden'a çevrildi ve şimdiden istifa sesleri yükselmeye başladı. ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'daki yaşananların sebebi olarak görülüyor.

Biden çok sayıda siyasinin hedefi oldu

Independent'ın haberine göre, Cumhuriyetçi çevrelerin eleştirilerine maruz kalan Joe Biden, ABD Eski Başkanı Donald Trump Trump'ın da hedefi oldu. Donald Trump, "Bu trajedinin yaşanmasına asla izin verilmemeliydi. Bu, acımızı daha da artırıyor ve anlaşılmasını daha da zorlaştırıyor." ifadeleriyle isim vermeden Joe Biden'ı eleştirdi.

"Teröristlerin serbestçe hareket etmesine izin verildiğinde korkunç şeyler olur." diyen ABD Senatosu Azınlık Lideri Mitch McConnell, şunları söyledi: "Bu vahşi saldırı, sırf siyasetçilerimiz teröristlerle savaşmaktan bıktı diye onların ABD'yle savaşmaktan vazgeçmeyeceğini hatırlatıyor."

ABD'nin Birleşmiş Milletler Eski Temsilcisi Nikki Haley "Biden, Afganistan'a yaklaşımı sebebiyle istifa mı etmeli yoksa görevden mi alınmalı? Ama bunlar bizi 10 kat daha kötü olan Kamala Harris'le baş başa bırakır. Tanrım bize yardım et" ifadelerini kullanırken ABD Temsilciler Meclisi'nin Georgia temsilcisi Tony Gonzales ise saldırıların "sadece bir başlangıç" olmasından korktuğunu söyleyip "Şu anda Biden yönetiminin açıklamalarına değil, acilen istifalara ihtiyacımız var" dedi.

Birçok çevreden eleştiri yağmuruna tutulan Joe Biden'a en ağır eleştiri New York temsilcisi Elise Stefanik ve Afganistan'da daha önce görev yapan Indiana temsilcisi Jim Banks'ten geldi. Stefanik, "Joe Biden'ın ellerine kan bulaştı… Biden başkomutan olmaya uygun değil" açıklamasında bulunurken Jim Banks de "Bu trajedinin sorumluluğu tamamen Joe Biden'ın omuzlarında. ABD Başkanı'nın yetersizliği, Amerikan kanının dökülmesi anlamına geliyor. Yaşananlar önlenebilirdi. Bu affedilemez." ifadelerine yer verdi.

"Bunun bedelini ödeteceğiz"

ABD Başkanı Joe Biden yaşanan olaylara dair Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Biden, Beyaz Saray'daki bir basın toplantısında konuşmasına "Zor bir gün" ifadesiyle başladı. Saldırının IŞİD/Horasan olarak bilinen grup tarafından yapıldığını söyleyen Biden, havalimanını koruyan Amerikan askerlerinin bu saldırıda hayatını kaybettiğini, bir kısmının da yaralandığını söyledi.  Çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini dile getiren Biden sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu saldırıyı düzenleyenlere ve Amerika'ya zarar vermek isteyenlere mesajım şudur ki affetmeyeceğiz, unutmayacağız. Sizi yakalayacağız ve bunun bedelini ödeteceğiz."

banner34
18°
az bulutlu