banner23

banner24

banner25

ABD, Lübnan Merkez Bankası Başkanı'na yaptırım uygulayabilir

ABD Hazine Bakanlığı, Lübnan Merkez Bankası Başkanı ve bazı üst düzey banka yöneticilerine yönelik yaptırım seçeneğini tartışıyor.

GÜNDEM 05.03.2021, 12:27
ABD, Lübnan Merkez Bankası Başkanı'na yaptırım uygulayabilir

Uzun süredir ekonomik krizle boğuşan Lübnan'ın Merkez Bankası Başkanı Riad Salame ve bazı üst düzey banka yöneticilerine yönelik, ABD Hazine Bakanlığı'nın soruşturması hız kazandı.

Bloomberg'in haberine göre ABD Hazine Bakanlığı, 28 yıldır Lübnan Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüten Riad Salame'ye dönük olarak, ülkedeki kamu kaynaklarının zimmete geçirilmesi de dahil olmak üzere genişletilmiş bir soruşturma yürütüyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bazı ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri, Riad Salame'ye yönelik soruşturmanın Avrupa'daki mevkidaşları ile koordineli halde devam ettiğini bildirdi. Soruşturmanın şu anda, Merkez Bankası Başkanı Saleme'nin denizaşırı varlıklarını dondurma ve yurtdışında yatırım yapabilme kabiliyetini önemli ölçüde kısıtlayacak tedbirlere odaklandığını söyleyen yetkililer, nihai kararın henüz verilmediğini de ekledi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Perşembe günü yaptığı konuşmada, ''ABD, Lübnan halkını ekonomik olarak kalkındırabilecek reformları ve yolsuzluğu karşa hesap verilebilirliği destekliyor.'' açıklamasını yapmıştı. 

Lübnan Merkez Başkanı Salame ise kendisine yönelik yolsuzluk suçlamalarını reddeden bir yazılı açıklama yayınladı.

parçalı bulutlu