banner23

banner24

ABD'nin Husiler için terörist organizasyonu değerlendirmesi

ABD Husileri terörist organizasyonu olarak tanımlayacağını açıkladı.

GÜNDEM 11.01.2021, 10:20
ABD'nin Husiler için terörist organizasyonu değerlendirmesi
banner46

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın desteklediği ve Yemen’de faaliyet gösteren Husiler olarak bilinen militanların terörist organizasyonu olarak değerlendirilmesi için kongreye başvuracaklarını duyurdu.

Şarkul Awsat'ın haberine göre, konuyla ilgili açıklamada bulunan Pompeo, "Ayrıca Ensarullah liderlerinden üçü olan Abdulmalik el-Husi, Abdulhalik Bedreddin el-Husi ve Abdullah Yahya el-Hakim'i küresel terörist listesine alınmasını planlıyorum." dedi.

Açıklamada fazla detay verilmese de bazı kaynaklardan edinilen bilgilere göre ABD başkanı Trump’ın görevden ayrılmadan önce alınan bu karar yönetimde görüş ayrılıklarına sebep oldu. Husilerin terörist organizasyon olarak tanımlanmasının ardından yapılacak yaptırımların insani yardımları kapsamaması kararda bazı istisnalara yer verilecek.

Yemen’de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon 2015’te Husilere karşı savaşmıştı. Savaş o günlerden itibaren kızışmış, ülkeyi krizin eşiğine sürüklemiş ve milyonlarca kişi açlıkla mücalede etmek zorunda bırakılmıştı. BM da bu konuda gruplar arasındaki çatışmayı sonlandırmak ve krizi bitirmek istiyor.

Husiler ülkede Sana Havalimanı ve Hudeyde limanı gibi stratejik noktalarla ülkenin kuzeyini kontrol altında tutuyor.

banner34
21°
açık