banner23

banner26

banner24

ABD ordusu, Afganistan’da hava saldırılarına devam etmeyi amaçlıyor

Pentagon, Taliban’ın Afganistan’da başkent Kabil’i ya da diğer büyük şehirleri ele geçirmesini önlemek adına hava saldırıları düzenlemek için Başkan Biden’dan yetki talebinde bulunmaya hazırlanıyor.

GÜNDEM 10.06.2021, 11:37
ABD ordusu, Afganistan’da hava saldırılarına devam etmeyi amaçlıyor
banner34

ABD ordusu Afganistan'da kalan diplomasi görevlilerinin güvenliği konusunda olası saldırılar için hava araçlarının devreye konulmasının yollarını arıyor.

Biden yönetimi, çekilme tartışmaları başladığından itibaren çekilme ile birlikte ABD'nin Afganistan'daki tüm askerî operasyonlarının bitirileceğini ve sadece ülke dışından terör örgütlerine yönelik hava saldırıları için bazı hava unsurlarının hazırda bekletileceğini ifade ediyor.

New York Times gazetesinin üst düzey ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre ise, askerî yetkililerin Biden'ın çekilme planını esnetip Afganistan'da Taliban'ın büyük şehirleri ele geçirmesine karşı örgüte hava saldırıları düzenleme seçeneği için yetki talebinde bulunacağı iddia edildi.

Haberde henüz herhangi bir karar verilmediği ifade edilirken, Kabil'in aniden düşmesi ya da ABD veya ortaklarının Kabil’deki diplomatik misyonunun bir tehditle karşı karşıya kalması durumunda, ABD savaş uçakları ve silahlı insansız hava araçlarının devreye girmesine yeşil ışık yakıldığı belirtildi. Haberin devamında, PENTAGON’un bu konudaki sorulara, ABD hükümeti içerisindeki görüşmelerin gizliliğini gerekçe göstererek yanıt vermekten geri durduğuna yer verildi.

Bu gibi hava saldırısı ABD Başkanı’nın onay ve talimatı ile mümkün olduğu için bunu bölgede ABD güçleri olmadan ve Afgan hava üsleri kullanılmadan sürdürmenin oldukça zor olacağı belirtiliyor. ABD'nin çekilmesi karşısında Afgan ordusunun Taliban'a karşı dayanamayacağı ifade ediliyor. Bu kaygılara rağmen ABD, 20 yılın ardından Afganistan'ın tamamında Afgan ordusunun kontrolünü sağlamadan çekiliyor.

24°
açık