banner23

banner24

ABD: Rusya Ukrayna'yı her an işgal edebilir

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 11 Şubat'ta yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna'nın geniş kesimlerini kapsayacak bir işgal hareketine her an başlayabileceğini açıkladı.

GÜNDEM 12.02.2022, 11:47
ABD: Rusya Ukrayna'yı her an işgal edebilir

ABD, Rusya'nın Ukrayna'yı her an işgal edebileceğini duyurdu.

BBC'nin haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan gazetecilere yaptığı açıklamada, net bir kanıt veya göstergelerle ilgili bir detay vermeden Ukrayna'daki Amerikalıların ülkeyi en fazla 24 ile 48 saat arasında terk etmesi gerektiğine yönelik bir uyarıda bulundu.

Rusya'nın bir hava bombardımanı veya füzeli saldırıya hazır olduğunu ve bunun da ülkeden çıkışları zorlaştırabileceğini söyleyen Sullivan açıklamasında, "ABD istihbaratı, elindeki bilgilere dayanarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Pekin'deki Kış Olimpiyatları bitmeden, yani 20 Şubat'tan önce işgale başlayabileceğine inanıyor. Ukrayna'nın başkenti Kiev'e yönelik hızlı bir saldırı da mümkün." ifadelerine yer verdi.

Jake Sullivan Rusya Devlet Başkanı Putin'in işgal emrini verme konusunda netlik olmadığını ancak bunun ihtimal dahilinde olduğunu şu sözlerle ifade etti:

"Başkan Joe Biden, krizin çözümü için Putin'le bir telefon görüşmesi yapmanın yollarını arayacak. Elimizde son kararın verildiğine; başlama emrinin verildiğine dair net bir bilgi yok. Ancak 100 binden fazla askerin sınıra konuşlandırıldığı Ukrayna'nın işgali hareketi, ülkenin büyük kesimlerini ve hatta başkent Kiev'i kapsayabilir."

banner34